Yedek milletvekilliği anayasa paketinden çıkıyor mu?

0

Kulislerde, ‘Yedek milletvekilliği’, konusunda sistemin korunarak ‘yedek’ ifadesinin kalkacağı ancak adının değişeceği belirtilmişti

AKP ve MHP’nin Meclis’e getirdiği anayasa değişiklik teklifinde ‘yedek milletvekilliği’ iptal oldu.

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli arasında da ele alındığı belirtilen ‘yedek milletvekilliği ’ konusunda iki formül konuşuluyordu. Teklifin ‘yedek milletvekilliğini’ düzenleyen 5. Maddesi paketten düşürülecek ya da isim değişikliği yoluyla makyaj yapılacaktı.

Erdoğan-Bahçeli görüşmesi

Kulislerde, AKP içinde geniş çaplı bir itiraza neden olan yedek milletvekilliği düzenlemesi merak ediliyordu. Alınan bilgilere göre, Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli arasında da ele alındığı belirtilen ‘yedek milletvekilliği ’ konusunda iki formül konuşmuştu. Teklifin ‘yedek milletvekilliğini’ düzenleyen 5. Maddesi paketten düşürülecekti ya da isim değişikliği yoluyla makyaj yapılacaktı.

Can güvenliği endişesi

Değişiklik teklifi öncesi milletvekillerinin, “Bu yedek milletvekilliği olursa, herkes bir trafik kazasına kurban gidebilir. Asıl vekilin yerine geçmek için cinayetler bile işlenebilir” dediklerine dikkat çekilmişti.

Kaynak t24

Share.

Bir Cevap Yazın