Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel Yazılarıyla Her Pazar Hukuk Vizyon’da.

0

Hukuk Vizyon olarak farklı düşünceden ve çevreden bilim insanlarının yazılarını sitemizde yayınlamaya başlıyoruz.

Sitemiz Hukuk Vizyon’da okurlarıyla buluşacak ilk yazarımız Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel…

12182840_10153138686547111_5319001006171708736_o

Yahya Sezai Tezel Kimdir?

Facebook sayfasında binlerce kişinin yazılarını takip ettiği Yahya Sezai Tezel emeklilik günlerini Marmaris’te geçirmekte olup kendi sitesinde yer alan özgeçmişi…

1941 yılında Trabzon’da doğdu. İlköğrenimini Trabzon’da, ortaöğrenimini Türk Eğitim Derneği Ankara Kolejinde oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Maliye ve İktisat Bölümü’nü bitirdi (1964). İngiltere’de Cambridge Üniversitesi İktisat ve Siyaset Fakültesi ve Sidney Sussex College’da, önce bu üniversitenin iktisat lisans programının son yılını (Tripos Part II) okudu. Sonra doktora öğrencisi olarak çalıştı. Bu arada Cenevre’de Birleşmiş Milletler Intern Programı’na katıldı. Cambridge Üniversitesi’nin İktisat ve Siyaset Fakültesinde Ph.D. (doktora) derecesi aldı.

1969-1979 arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Uluslararası İktisat ve İktisadî Gelişme Kürsüsü’nde asistan olarak çalıştı. ‘Kalkınma İktisadı’, ‘Kapitalizmin Gelişmesiyle İlgili Kuramlar’ gibi lisans ve lisansüstü dersleri verdi. 1977-78 yıllarında bu fakültede Gelişme ve Toplum Araştırmaları Merkezi’nin kuruluşunda görev aldı. Bu kuruluşa teknik yardım olarak OECD’nin sağladığı araştırma bursunu kazandı. Bu bursla 1977-78’de, on Avrupa ülkesinde yüze yakın araştırma kuruluşunun örgütlenme ve çalışma yapılarını inceledi. 1970-71 ve l978-79 akademik yıllarında ODTÜ İdarî Bilimler Fakültesi’nde ‘Türkiye’nin İktisadi Yapısı’ dersini verdi.

11150394_10152733575892111_699984059613091364_n

1979’da Rockefeller Vakfı’nın ‘Gelişme Konularında İleri Çalışmalar’ yapması için verdiği ‘Araştırma Üyeliği’ni kazandı. 1979-1981 yıllarında bu statüyle, Harvard Üniversitesi Uluslararası Gelişme Enstitüsü’nde ‘Misafir Bilim-adamı’ olarak çalıştı. Bu arada Meksika’daki Uluslararası Buğday ve Mısır Araştırmaları Merkezi’nde (CIMMYT) bir aylık bir araştırma ve uygulama programına katıldı.

Eylül 1982-Mayıs 1984 arasında, akademik kadrosu Ankara Üniversitesi’nde kalırken, kurucu müdür olarak ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde çalıştı. Bu göreviyle ilgili olarak İngiltere, Hollanda ve ABD’de, başta iktisat olmak üzere çeşitli sosyal ve beşerî bilimlerde lisansüstü eğitim ve araştırma faaliyetlerinin örgütlenmesini inceledi. Bu dönemde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde genel iktisat tarihi, Türkiye’nin iktisadî tarihi, büyüme teorileri lisans derslerini ve iktisat teorisi yükseklisans seminerini, ODTÜ’de ise sosyal bilimlerde bilimsellik yükseklisans dersini verdi.

1984’de Üniversite Doçenti unvanını kazandı. 1985’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü Uluslararası İktisat ve İktisadi Gelişme Anabilim Dalı’nda doçent kadrosuna atandı.

Şubat-Temmuz 1986’da, Ankara Üniversitesi ve Yüksek Öğretim Kurulu’nun görevlendirmesiyle, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Başkanlık İktisat Danışmanı olarak çalıştı. Başkanın (Ersin Faralyalı) değişmesi nedeniyle kendi isteğiyle bu görevi bıraktı. Aynı yıl, Salzburg Semineri’nde ‘Felsefe ve Kamusal Hayat’ programına katıldı. Odalar Birliği’ndeki göreviyle ilişkili olarak, İngiltere hükümetinin davetlisi olarak, Londra’daki özel sektör kuruluşlarını inceledi.

1988-1989 akademik yılında İngiltere hükümetinin verdiği bir bursla, Cambridge Üniversitesi’nin Doğu Araştırmaları Fakültesi’nde ‘Misafir Bilim Adamı’ statüsüyle, ‘Orta Doğu uygarlık geleneğinde devlet, toplum, ekonomi ilişkileri’ konusundaki araştırması üstünde çalıştı. Bu sırada Cambridge, Oxford ve ABD’de Pennsylvania üniversitelerinin Orta Doğu Araştırmaları merkezlerinde konferanslar verdi.

Mayıs 1990’da aynı anabilim dalında Profesörlüğe yükseltildi. 1991 ve 1992’de, Ankara Üniversitesi ve Yüksek Öğretim Kurulu’nun görevlendirmesiyle, Maliye ve Gümrük Bakanlığı’nda Avrupa Topluluğu Koordinasyon Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü. Gümrük Birliği çalışmalarına katıldı. AB ve EFTA ile yürütülen Gümrük İşbirliği Komitesi toplantılarında Türk heyeti başkanlığı yaptı.

1990’lı yıllarda Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde ve Bilkent Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü programlarda uluslararası iktisat, iktisadî büyüme, iktisat tarihi, Türkiye iktisat tarihi, iktisadî analizin tarihi derslerini verdi.

Geçiş döneminde Bulgaristan’ın yedi yıl birinci Cumhurbaşkanlığını yapan Zhelyu Zhelev’in önderliğindeki Balkan Siyasi Kulübü’nün kurucularından biridir. Yönetim Kurulu üyesidir. Atina Belediyesi’nin önderliğinde organize edilmekte olan Yeni Atina Okulu’nun kuruluşuna katılmıştır.

Fahrünnisa Tezel (Sosyal Hizmet Uzmanı) ile evlidir. Gülbahar Pot’un (1972 doğumlu olup Rotterdam Üniversitesinde iktisat doktorası yaptı) ve Ahmet Tezel’in (1975 doğumlu olup Kaliforniya Üniversitesinde Kimya Mühendisliği doktorası yaptı) babasıdır. Deniz ve Dafne Pot’un dedesidir.

Verdiği derslerde bir soru kağıdı.

yahya-sezai-sinav

Bazı Ekşi Sözlük Yazarlarını dilinden Yahya Hoca..

istemedigim halde okuyup mezun oldugum siyasal bilgiler fakultesinden aklimda en fazla yer eden hoca. cogu ogrencinin korkulu ruyasiydi, cunku gercek anlamda universite egitimini en iyi veren hocaydi. balik degil, olta verir. oyle not tutandan fotokopi cekerek falan gecilmez bu adamin dersinden.

yine yapacağını yapmış adam; mezun olmalarına ramak kalan insanları 3 ders sınavı için deli gibi çalıştırdıktan sonra, dersinin uluslararası ilişkiler bölümü için seçmeli ders olarak değiştirilmesi ardından, sınav kağıdına konuya ilişkin uzunca bir açıklama koyup, ardından da soru olarak şunu vermiş olan zat:

“ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi uluslararası ilişkiler bölümünün lisan programında “uluslararası iktisat” konusu ele alınmalı mıdır? alınmalı ise nasıl ele alınmalıdır? niye? gerekçelendirerek tartışınız…”

seneye ne olursa olsun dersine girmeyi düşünüyorum(seçerek ya da seçmeyerek), bakalım nasıl anlatıyormuş…

ankara sbf akademik kadrosundaki az sayida gercek bilimadamindan biridir yahya sezai tezel. iktisatci olmasina ragmen, derin sosyoloji, antropoloji ve felsefe birikimiyle kendine hayran birakir. belirtildigi gibi, liberal degerlere siki sikiya baglidir, demokrattir, humanisttir, hukukun ustunlugune inanir. diger butun liberaller gibi bireycidir, her turlu kollektivist yonetim anlayisina karsidir. bu sebeple envai cesit asiret, cemaat, tarikat ve sair kollektiviteyi her ders elestiri bombardimanina tutar, yer yer bunlari kendince eglence malzemesi yapmakta herhangi bir beis gormez. kurumsallasiıs herhangi bir dine inanmamakla birlikte, sunni koylu kulturunun iktisadi ve kulturel gelismeye engel teskil ettigi konusunda gercekci ve saglam tezleri vardir.

Ben de sitenizde yazılarımı yayımlayabilir miyim?

Sitemizde suç unsuru taşımayan her fikir sansürsüz şekilde paylaşılmaktadır.

Hangi Konularda Yazı Gönderebilirim?

Sitemizde paylaşılacak fikir yazılarında bir konu kısıtlaması yoktur.

Kendi Blogum Yok Bana Da köşe Ayır Mısınız?

Hukuk Vizyon herkesin blogu sloganıyla yola çıkmış olup yayımlanmaya değer her şey için size köşe ayıracaktır.

Yazılarım İçin Ödeme Yapıyor Musunuz?

Sitemiz henüz yeni kurulmuş olan bir platform olup bir geliri yoktur. Bu nedenle bir ödeme yapamıyoruz. Ancak ilerleyen dönemlerde mümkün olabilir.

Öğrenciyim Benim De Yazılarımı Paylaşır Mısınız?

Yazılarınızın paylaşılabilmesi için özgün ve ulusal yayım kurallarına aykırı olmaması yeterlidir.

Share.

Bir Cevap Yazın