Kurtulmuş: Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi askıya alındı

0

Türkiye’de hükümet, 15 Temmuz darbe girişimin ardından Fransa örneğini izleyerek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin askıya alındığını açıkladı.

Fransa, geçen yıl kasım ayında düzenlenen IŞİD saldırılarının ardından hem OHAL ilan etmiş hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni askıya almıştı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, FETÖ olarak nitelediği Fethullah Gülen cemaati mensuplarını tasfiye etmenin ilk işleri olacağını, dün gece ilan edilen OHAL’i de uzun süre uygulamayı düşünmediklerini söyledi.

Darbe girişimiyle ilgili bilançoyu da açıklayan Kurtulmuş, ”Darbe girişimindeki olaylarda 241 kişi hayatını kaybetti, bin 537 kişi yaralandı. 9 bin 194 kişi gözaltına alındı. 2 bin 592 kişi hakkında tutuklama kararı verildi. 2 bin 277 hakim ve savcı gözaltına alındı, bin 270’i tutuklandı, 730’u gözaltında. Gözaltına 6 bin 823 asker alındı. Bunlardan bin 457’si tutuklandı. 246’sı adli kontrol ile serbest bırakıldı, 87’si doğrudan serbest kaldı” dedi.

Bozdağ: Darbe emri Fethullah Gülen’den

OHAL tezkeresinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi sırasında hükümet adına söz alan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişimin Fethullah Gülen’in emriyle gerçekleştirildiğini öne sürdü.

Bu darbe girişimine karşı herkesin mücadele etmesi ve OHAL kararı alınması ve uygulanmasının zorunluluk olduğunu kaydeden Bozdağ, sıkıyönetim ilanının söz konusu olmadığını, sivil yönetimin işbaşında olduğunu, valilerin yetkilerinin arttırıldığını söyledi.

Bozdağ, bazı kanun hükmünde kararnamelerin çıkarılacağını, bunların TBMM’den bazı şeylerin kaçırılması anlamına da gelmediğini savundu.

Adalet Bakanı, ‘gizli kapaklı’ hareket etmediklerini, üç ay olarak belirledikleri süreyi tamamlamak zorunda olmadıklarını, amaçlarının süre dolmadan OHAL’i kaldırmak olduğunu söyledi.

Share.

Bir Cevap Yazın