‘KOLEJ MEZUNLARI TÜRKİYE’Yİ TERCİH ETMİYOR

0

Türkiye’den ‘beyin göçü’ yaşandığı ne kadar doğru? Eğitimli yurttaşlar ‘kaçıyor mu’? İşte istatistikler…

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi ve OHAL sonrasında, Türkiye’den yurtdışına bir ‘beyin göçü’ yaşandığına dair her gün yeni bir veri ortaya çıkıyor. Kürt sorununa barışçıl çözüm çağrısı yapan ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriyi imzalamış akademisyenlerin ‘gidişi’yle başlayan, görevden alınan binlerce başka akademisyenle tırmanan bir tartışma bu. Fakat tek gidenler akademisyenler de değil… İşte bazı istatistikler:

‘SIĞINMA BAŞVURULARI ÜÇ KAT ARTTI’

  • Londra’daki Avrupa İşletme Okulu’nda öğretim üyesi ve nüfus hareketleri konusunda uzman akademisyen İbrahim Sirkeci, Birgün gazetesindeki köşesinde şu veriyi paylaşıyor: Darbe girişimi sonrasında, sadece 2016 Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan sığınma başvurularının sayısı, önceki yıllara göre 3 kat arttı. Almanya’ya yapılan başvuruların sayısı, aynı dönemde 6 kat arttı. (İbrahim Sirkeci, Birgün, 31 Ekim 2016)

İNGİLTERE’DE EĞİTİM TALEBİ ARTTI

  • İngiliz İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, Haziran 2016’da öğrencilere verilen kısa dönemli vizelerde yüzde 28 oranında artış yaşandı. Bu artışın yüzde 40’ı, Türkiye vatandaşlarından gelen başvurulardan kaynaklanıyordu. (Financial Times, 28 Eylül 2016)

‘ÜÇ KAT ARTIŞ’

  • Haftalık Alman dergisi Wirtschaftswoche, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin hemen ertesinde, yurtdışındaki eğitim olanakları konusunda kapsamlı danışmanlık veren ‘Study Portal’ sitesinden bilgi almak isteyen Türkiye vatandaşlarının sayısının üç kat arttığını yazdı.

‘KOLEJ MEZUNLARI TÜRKİYE’Yİ TERCİH ETMİYOR’

  • Kolej mezunları arasında yurtdışındaki üniversitelere başvuranların sayısı artıyor. Her yıl mezunların yaklaşık yüzde 40’ının üniversite için yurtdışına gittiği Robert Kolej’de bu sene 196 son sınıf öğrencisinin 115’i yurtdışındaki üniversitelere başvurdu. Saint Michel Lisesi’nde yurtdışı eğitim için başvurular geçen yıla kıyasla yüzde 15 oranında arttı; mezunların yaklaşık yarısı başvurdu. Notre Dame De Sion Lisesi’nde mezun öğrencilerin yüzde 70’i yurtdışındaki okullara başvurdu. (Cumhuriyet, 19 Haziran 2016)

‘BARIŞ AKADEMİSYENLERİ ALMANYA’DA’

  • Alman Akademik Değişim Servisi’nin (DAAD) istatistiklerine göre, Türkiye’deki öğrenci ve akademisyenlerin Almanya’ya ilgisi arttı. DAAD İstanbul Danışma Merkezi’nin Başkanı Dr. Wiebke Bachmann, hem Almanya’da okumak isteyen öğrencilerin, hem de araştırma amacıyla bu ülkeye gitmek isteyen akademisyenlerin sayısının yükseldiğini söyledi. Almanya’da 100-150 civarında Barış için Akademisyenler İnisiyatifi’ne imza atan akademisyen olduğu tahmin ediliyor. (Deutsche Welle Türkçe, 21 Kasım 2016)
Share.

Bir Cevap Yazın