Knut Hamsun’a Norveçlilerin Tepkisi

0

Zülfü Livaneli’nin 15.01.2012 tarihli yazısında (Vatan), Knut Hamsun ile ilgili daha önce duymadığınız bir hikayeyi anlatıyor.

“…Asıl zor olan ise faşizme gönül veren entelektüelleri anlamak. Mesela Knut Hamsun gibi büyük bir romancı, nasıl oldu da ülkesi Norveç’i işgal eden Nazilere sempati besleyebildi…

…Madem Knut Hamsun’dan söz ettim; sözü biraz uzatmak pahasına savaştan sonra Norveç halkının ona gösterdiği ibret alınası tepkiyi de belirtmeden geçmeyeyim.

Norveç kurtulunca, halk kendilerine ihanet eden bu yazara hiçbir şey söylemedi. Ne bir protesto, ne bir yazı, ne saldırı… Ama bir gün evinin önüne bir genç kız gelip Hamsun’un kitaplarını bıraktı, biraz sonra yaşlı bir adam geldi ve o da kitapları bıraktı. Derken insanlar ellerindeki Knut Hamsun kitaplarıyla akın akın gelmeye başladılar. Hamsun bütün bunları penceresinden izliyordu. Halk çıt çıkarmadan, en ufak bir tepki vermeden sakince kitapları bırakıyordu. Birinci günün sonunda kitaplar koskoca bir yığın ediyordu artık. Ertesi gün aynı durum devam etti. Kitap yığını büyüdükçe, halkına ihanet etmiş olan yazar küçüldü ve ölümü böyle oldu.”

Knut Hamsun kimdir hayatı eserleri kitapları

Norveçli yazar Knut Hamsun 1859 yılında doğmuştur. 1920 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan yazar eğitim alamamış fakat kendini çok iyi yetiştirmiş bir kişidir. İlk romanı Açlık sayesinde dünyada çok tanınan bir yazar olmuştur. knut-hamsunAçlık romanında yazar, açlık duygusunu yoksulluktan dolayı yaşayan bir yazarın hikayesini ustaca anlatmıştır.

Romanları ; Gizemli Adam, Açlık, Gizler, Yeni Topraklar, Redaktör Lynge, Viktoria, Dönemlerin Çocukları, Segelfoss kenti, Son Sevinç, Serserilik Günleri, Yıl ve Günlerden Sonra, Halka Kapanıyordur.

Şiirleri ; Keçi Ayaklı Pan

Share.

Bir Cevap Yazın