HRW: Türkiye’de Eleştirel Televizyon Haberciliği Sona Erdi

0

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) sekiz bağımsız televizyon kanalının kapatılmasıyla Türkiye’de eleştirel televizyon haberciliğinin fiilen sona erdiğini açıkladı. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye direktörü Emma Sinclair-Webb, “Hükümetin olağanüstü hali, 15 Temmuz darbe girişimiyle hiçbir ilgisi olmayan muhalif sesleri susturmak için keyfi biçimde kullanacağına dair endişeler haklı çıktı. Bu hafta içinde ağırlıklı olarak Kürtler, Aleviler ve muhalefet partilerini destekleyenlerin izlediği TV ve radyo kanallarının kapatılması, eski günlere geri dönüldüğünü ve hükümetin kendi televizyon ve radyolarında yayınlanan haberlerden farklı haberlerin yayınlanmasını istemediğini gösteriyor” dedi.

“Kapatılan yayın kuruluşları arasında en önde geleni olan İMC TV’nin güneydoğuda yeniden başlayan çatışmalarla ve daha genel anlamda da Türkiye’de giderek kötüleşen insan haklarıyla ilgili haberleri vererek önemli bir rol üstlendiğini” belirten Sinclair-Webb, “Medya organlarının kapatılması sansür anlamına gelmektedir ve halkın Türkiye’deki önemli gelişmeler hakkında bilgiye erişim hakkını engellemektedir” dedi.

Tv ve radyoların yayınları karartılıyor

20 Temmuz 2016’da ilan edilen Olağanüstü Hal’in ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) ikincisi olan 668 sayılı KHK ile  “Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olan” yayın kuruluşları kapatılmıştı. Kararnamede aralarında Samanyolu Haber, Samanyolu TV, Cihan Haber Ajansı’nın bulunduğu 3 haber ajansı, 16 televizyon, 23 radyo, 45 gazete, 15 dergi, 29 yayınevi ve dağıtım kanalının adı geçiyordu ve kapatıldılar.

28 Eylül akşamı Hayatın Sesi, Azadi TV, Jiyan TV, Van TV, TV10, Denge TV ve Zarok TV TURKSAT’tan çıkarılmış, yayınları kesilmişti.

29 Eylül’de Yön Radyo yayını durduruldu. 30 Eylül’de İMC TV yayını kesilirken, 95.1 Özgür Radyo’nun, İMC TV’nin ve Hayatın Sesi’nin internet sitelerine erişimi engellendi.

3 Ekim’de Med Nûçe TV’nin Fransa merkezli uydu şirketi Eutelsat üzerinden yaptığı yayın kesildi.

4 Ekim’de İMC TV ve Hayatın Sesi TV’nin reji odaları mühürlendi. Özgür Radyo’nun karasal yayını kesildi. (NV)

Share.

Bir Cevap Yazın