Avukat Kimlik Kartını Resmi Kimlik Olarak Kabul Etmeyen Bankalara Uyarı

0

Adana Barosu, avukat kimlik kartını resmi kimlik olarak kabul etmeyen bankaları uyardı.

Adana Barosu tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada,
“1136 sayılı Avukatlık sayılı yasa ile değişik 9. maddesinde ise, avukat kimliklerinin, tüm resmi ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmi kimlik olduğu kurala bağlanmıştır.
136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 9. maddesine göre “Avukat kimlikleri, tüm resmi ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmi kimlik hükmündedir”. Madde hükmü gayet net, açık ve her makul insan tarafından anlaşılabilir niteliktedir.
09.06.2011 tarihli Yüksek Seçim Kurulu kararında; Avukatlık kimlik belgesinin ibraz edilmesi halinde yurttaşların oylarını kullanabilmelerinin uygun olduğuna karar verilmiştir.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce yenileme veya değiştirme nedeniyle nüfus cüzdanı taleplerinde; Avukatlık kimlik kartının herhangi bir kişinin kimliğini kanıtlayan belge olarak kabul edileceği açıklanmıştır.
PTT Genel Müdürlüğü Parasal Posta İşletme Dairesi Başkanlığının 03.01.2012 tarih ve B.11.2.ptt.0.07.00.01/302-99/125 sayılı talimatında 1136 sayılı Avukatlık Yasasının 9. Mad. uyarınca avukatlık kimliklerinin resmi kimlik olması nedeniyle, parasal posta işlemlerinde geçerli kimlik belgesi kapsamına avukatlık kimliklerinin de alındığı bildirilmiştir.
Danıştay 8. Dairesinin 19.02.2004 gün ve 2011/5035 E.- 2014/1153 K. Sayılı kararı da avukatlık kimliğinin, tüm resmi ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmi kimlik olduğuna dair, verilen bu yöndeki kararıdır.
”ESASEN ÇOK GÜVENLİ”
Esasen avukat kimliği, en az, geçerliliği kabul edilen nüfus cüzdanı, pasaport ve sürücü belgesi kadar güvenlidir. Smart cipli, hologramlı, manyetik şeritli olup daha birçok güvenlik unsurunu bünyesinde barındırmaktadır.
Güvenliği yönünde teknik olarak hiçbir eksikliği bulunmayan avukat kimliğini resmi kimlik olarak kabul etmeme yönünde özellikle bankaların ısrarlı tutumları kısmen de olsa devam etmektedir. Bu durum yargının üç kurucu unsurundan birisi olan biz avukatlar yönünden rahatsız edicidir.
“YASAL YOLLARA BAŞVURABİLİRİZ”
Yukarıda açıklanan nedenler ile yasanın genelliği ve herkesi bağlayıcılığı ilkesi karşısında banka şubelerinizde işlem yapılırken meslektaşlarımız tarafından avukatlık kimlik kartlarının ibrazı halinde personelinizce bir sorun çıkartılmaması, avukatlık kimlik kartının ibrazına rağmen işlem yapmayan personeliniz hakkında yasal yollara başvurulacağını bildiririz. Kamuoyuna saygıyla sunarız.” denildi.
Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Yasal düzenleme ve Yüksek Yargının yerleşik içtihatları karşısında bir çok kurum, kuruluş ve bankaların çoğunluğu tarafından resmi kimlik belgesi olarak kabul edilen avukatlık kimlik kartının bazı bankalar ve şubeleri tarafından kabul edilmemesi açıkça hukuka aykırı bir davranıştır ve suçtur. Özgürce, bağımsız olarak ifa edilen ve kamusal bir görev olan avukatlık mesleği yargının kurucu unsurudur ve savunma yönünü temsil etmektedir. Bu nedenlerle bankaların ve şubelerinin de bu bakış açısıyla değerlendirmeleri zorunluluktur. Keyfi ve aksi yönde tutumlara karşı meslektaşlarımızın yanında olacağımızın ve yasal işlemleri de yapacağımızın bilinmesini istiyorum” dedi.

Avukat Kimlik Kartı Hakkında

· Avukata Sağladığı Ayrıcalıklar

Avukat Kimlik Kartı BaroKart© özellikleri ile birlikte, BaroKartın kullanıldığı Barolar ile sisteme dahil olacak tüm barolarda kapı geçiş, otopark, sosyal tesis ve Avukat Odalarındaki ödeme noktalarında nakit taşımaksızın ve para üstü beklemeksizin ödeme yapma olanağı sağlayacaktır. Bununla birlikte, anlaşmalı akaryakıt, yiyecek/içecek satış merkezleri ile iletişim sektörü dahil diğer bir çok sektörde Avukatlara özel ve ayrıcalıklı hizmet alımı, indirim ve ödeme olanaklarını beraberinde sunmaktadır. Yeni Avukat Kimlik Kartı sahibi Avukatlar kayıtlı oldukları baro dışında başka bir baroya gittiğinde, o baronun üyelerine sağladığı her türlü ayrıcalıktan da yararlanabileceklerdir.

Yeni Avukat Kimlik Kartı, sahip olduğu üstün güvenlik özellikeri ve teknolojik altyapısı ile ülkemizde kurulmuş en güvenli ve yetenekli kimlik kartıdır.

UYAP üzerinden gerekli entegrasyonlar sağlanarak , yeni Avukat Kimlik Kartının avukatlara sağlayacağı Sorgulama hizmetleri gibi bir çok yeni ve hızlı uygulama çok yakında yeni avukat kimlik belgesine sahip avukatlara sağlanacaktır.

Sağlık ve Sosyal hizmetler alanında yeni Avukat Kimlik Kartı kullanılarak Avukatların ihtiyaç duydukları anda ucuz, kolay, erişebilir ve kaliteli hizmeti alabilmeleri mümkün olacaktır.

· Kart Özellikleri

Teknik Özellikleri
· Mifare Temassız Çip [ISO 14443]
· CC EAL5+ Sertifikalı Temaslı Çip [ISO 7816]
· High Coercivity Manyetik Şerit [ISO 7811-6]
· EMV,PBOC1.0/2.0,CPCS, SICS, IC Kart Standartları Desteği
· DES/3DES Algoritma Desteği

Görsel Güvenlik
· Hologram [Belirli açılarla bakıldığında görüntülenebilen ilizyonlar ve Kart Hamili resmi üzerinde Renkli Türkiye Barolar Birliği Logosu]
· UV Baskı ile Gizli Metin ve Kart Hamili Resmi [Sadece Morötesi ışık ile görünebilir]
· Micro Text [Mikroskop ve büyüteç gibi gereçlerin altında görünebilen “Türkiye Barolar Birliği” yazısı]
· Matematik Hesapları ile oluşturulmuş Guilloche Tasarım
· Pseudo Color

· Avukatlara sağlanan özel uygulamalar

Avukatların ve çalışma arkadaşlarının birlikte platform bağımsız çalışabilecekleri ve internet bağlantısının mevcut olduğu her alandan erişebilecekleri Sanal Ofis uygulaması, BaroKart özellikli Avukat Kimlik Kartı ile birlikte ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Sanal Ofis ile birlikte ofisinizde olduğu gibi çalışma arkadaşlarınızla birlikte çalışabilecek, icra takiplerinizi , dava dosyalarınızı takip edebileceksiniz. Çalışanlarınıza ve kendinize görevler atayabilicek, görevlerin durumunu kontrol edebilecek ve görev sonuçlarını dosyalarınıza aşama olarak kaydettirebileceksiniz. Ayrıca kasa defteriniz ile hesabınızı tutabilecek ve kasa defterinize işlediğiniz her kaydın otomatik olarak dosyalarınıza işlenmesini sağlayabileceksiniz. UYAP Sistemi üzerinden gelen veriler ve kendi kayıtlarınız ile oluşan duruşma defterinizi dilerseniz cep telefonunuz ile senkronize edebileceksiniz.

BaroKart sistemi üzerinde kullanılan ve halihazırda 1000’in üstüne Avukatlık bürosunun kullandığı sistem artık Avukat Kimlik Kartı ile birlikte bütün avukatların ücretsiz kullanımında…

Share.

Bir Cevap Yazın