Akademik hayatımı noktalıyorum.

0

Boğaziçi Üniversitesi rektörlük seçiminde oyların yüzde 86’sını almasına karşın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yerine atama yapılan mevcut rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, veda mesajı yayınladı: “Akademik hayatımı noktalıyorum.”

Yeni rektör Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın ataması, Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamayla duyurulmuştu. Özkan’ın yerine atadığı rektör Barbarosoğlu, üniversitede yapılan rektörlük seçimlerinde 403 katılımcının 348’inin oyunu alarak seçilmişti. Barbarosoğlu’na en yakın isim olan Prof. Vedat Akgiray ise yalnızca 40 oy alabilmişti.

Atamanın ardından veda mesajı yayınlanan Barbarosoğlu, akademik kariyerini sonlandırdığını duyurdu:

“5 Ağustos 2012 tarihinden itibaren büyük gurur, mutluluk ve heyecanla sürdürdüğüm rektörlük görevimin sonuna gelmiş bulunuyorum. Ülkemizde olduğu kadar uluslararası alanda da birçok başarıya imza atan, özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı bir anlayışla üniversitemizi akademik ve bilimsel alanda daha da yukarılara taşıyan, birlikte görev yaptığım tüm arkadaşlarıma, destek veren tüm öğretim üyelerimize, çalışanlarımıza ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum.

Kırk yılı aşkın bir süredir öğrenci, öğretim üyesi ve idareci olarak çeşitli düzeylerde katkıda bulunduğum üniversitemize veda ediyor ve akademik hayatımı noktalıyorum. Boğaziçi Üniversitesi’nin tarihi, gelenekleri, ilkeleri ve üstün kadrosu sayesinde gelecekte de varlığını en başarılı şekilde sürdüreceğine eminim. Göreve yeni atanan Sayın Prof. Dr. Mehmed Özkan’a ve yeni yönetime başarılar dilerim.”

Share.

Bir Cevap Yazın