Adalet Bakanı: Küçük Yaşta Evlilik Toplumun Gerçekliği Diyerek Tasarıyı Savundu

0

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ meclisten geçirilmek istenen cinsel istismar düzenlemesini savundu. Bozdağ çocuk yaşta evliliklerin toplumun gerçekliği olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ TBMM’nin ev sahipliğinde gerçekleşen NATO Parlamenterler Asamblesi 62. Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde yaptığı konuşmada cinsel istismar düzenlemesini savundu. Toplum gerçekliğinin böyle bir yasal düzenlemeyi gündeme getirdiğini söylen Bakan Bekir Bozdağ şunları belirtti:

“Bizim kanunlarımıza göre 17 yaşından gün alan bir kişi mahkeme kararıyla evlenebiliyor. 18 yaşından gün alan bir kişi de velisi muvafakat ederse evlenebiliyor. Bazı yerlerde, Roman vatandaşlarımızda daha yoğun olmak üzere, bu yaşın altında aileler düğün yapıyorlar, tören yapıyorlar ve evlendiriyorlar. Bunu biz tasvip etmiyoruz, ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz. Yasalarımızı onun için de ağırlaştırdık ama böyle de bir maalesef Türkiye’de yaşanan bir sıkıntı var. Bu mücadeleyi, zarar vermeden, bu sorunu nasıl çözeriz, bizim yaptığımız şey o. Kesinlikle tecavüzcülere af getirilmemektedir. Suçun unsurları değiştirilmemektedir. Cezada indirim yapılmamaktadır. Sadece toplumumuzun bazı yerlerinde olan gerçeklikten ortaya çıkan bu sorunu çözmeye dönük bir adımdır.”

Share.

Bir Cevap Yazın