679, 680 ve 681 nolu üç yeni KHK yayınlandı.

0

Olağanüstü Hal (OHAL) kasamında çıkarılan 3 yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çeşitli kamu kurumlarından çok sayıda kişi ihraç edildi. Emniyet ve Adalet Bakanlığı’ndan da toplamda 4386 kişi ihraç edildi.Deniz Kuvvetleri’nden 149 asker uzaklaştırıldı.Sağlık Bakanlığı’nda 838 kişinin ilişiği kesildi.Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 2687 personel ihraç edildi.

Değişiklikler

Yeni KHK ile birlikte,

  •  Özel güvenliklerin silah kullanımına düzenleme getirildi,
  • Polis internet abonelerinin kimliğine ulaşabilecek,
  • İlkokul mezunları uzman onbaşı ve çavuş olabilecek,
  • “Yurda dön” çağrısına uymayanlar vatandaşlıktan çıkarılacak.

679 sayılı İhraç ve İade KHK’ları yayımlandı

Yayın yasağı düzenlemesi

680 sayılı kararname düzenlemesi ile yayın yasakları konusunda düzenleme getirildi.

Buna göre, Basın Kanunu uyarınca yayın yasağı ve kısıtlamalara aykırı yayın yapılması halinde kuruluşun programlarına bir gün durdurulur. Bir yıl içinde ikinci kez tekrarlanma halinde kuruluşun yayını beş güne kadar, ikinci kez tekrarında onbeş güne kadar, üçüncü kez tekrarında yayın lisansının iptaline karar verilir. 

 Medya kuruluşlarının lisans başvuruları ‘milli güvenlik’ gerekçesiyle reddedilebilecek!

 680 sayılı KHK ile medya kuruluşlarının lisans başvurularının reddedilmesi de kolaylaştırıldı. Buna göre, RTÜK, milli güvenlik, kamu düzeninin korunması ve kamu yararı gereklerinden kaynaklanan sebeplerle lisans taleplerini reddedebilecek.

Ayrıcak KHK’da şu hüküm yer aldı:

 “Ortakları ile yönetim kurulu başkan ve üyelerinin terör örgütlerine iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu Millî İstihbarat Teşkilatı veya Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bildirilen medya hizmet sağlayıcı kuruluşların lisans başvuruları reddedilir.”

Bilişim suçlarından hâkim izni alınmaksızın veri trafiği izlenebilecek

680 sayılı KHK ile polislerin görev ve yetkilerini belirleyen kanunda da değişiklik yapıldı. Buna göre, yazılı suçların önlenmesi amacıyla mahkeme kararı olmaksızın Emniyet Genel Müdürünün veya İstihbarat Dairesi Başkanı’nın izniyle yapılan işlemlere, bilişim suçlarıyla sınırlı olmak üzere bilişim suçları ile ilgili daire başkanının izni ile “internet bağlantı adresleriyle internet kaynakları arasındaki veri trafiği ile iletilen verilerin” incelenmesi de eklendi.

680-sayili-khk 681-sayili-khk

Share.

Bir Cevap Yazın