370 Dernek Kapatıldı

0

İçişleri Bakanlığı tarafından bugün akşam saatlerinde yapılan açıklamayla faaliyetleri durdurulduğu açıklanan 370 dernekten 47’sinin Diyarbakır’da faaliyet gösteren dernek olduğu ve PKK/KCK bağlantısı nedeniyle haklarında soruşturma yürütüldüğü için faaliyetlerinin durdurulduğu bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi: 

”OHAL Kanunu 11. Maddesi kapsamında genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla 39 ilde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen; FETÖ bağlantılı 153, PKK/KCK bağlantılı 190, DHKP-C bağlantılı 19 ve DEAŞ bağlantılı 8, olmak üzere toplamda 370 derneğin faaliyeti valiliklerimizce durdurulmuştur.

Bunlara ilişkin inceleme, değerlendirme çalışmaları devam etmekte olup; terör örgütleri ile irtibatlı tüm yapı, grup, oluşum, kurum ve kuruluşlarla mücadelemiz hız kesmeden kararlılıkla devam edecektir.”

Şanlıurfa’da 23 derneğin faaliyeti durduruldu

Şanlıurfa’da, terör örgütleriyle bağlantıları oldukları gerekçesiyle 23 vakıf ve derneğin faaliyetleri durduruldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından terör örgütleriyle bağlantıları oldukları belirlenen kentteki 23 vakıf ve derneği faaliyetleri valilik tarafından durduruldu. Faaliyetleri durdurulan derneklerin isimleri şöyle:

“Tomurcuk Eğitim ve Kültür Gençlik Derneği, Şanlıurfa Fen Feza Mezunları Derneği, Şanlıurfa Köylerini Kalkındırma Derneği, Şanlıurfa Emekli Din Görevliler Derneği, Suruç Kadınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Damla Kadın Aile ve Çocuk Derneği, Hilvan Eğitim Gönüllüleri Derneği, Birecik Eğitim Gönüllüleri Derneği, Viranşehir Eğitim Gönüllüleri Derneği, Suruç Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Şanlıurfa Şubesi, Karaköprü Fatih Sultan Mehmet Camini Geliştirme Derneği, GAP Eğitim Gönüllüleri Derneği, Harran Üniversitesi Mezunları ve Dayanışma Derneği, Divan Şanlıurfa Kültür Eğitim Derneği, Şanlıurfa Yağmur Eğitim ve Kültür Derneği, Özel Murat Lisesi Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Şanlıurfa Teknik Elemanlar Derneği, Başarı Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı, Pamukçu Eğitim Vakfı, Berdüsselam Çalışanlar Derneği, Şanlıurfa Girişimci İş Adamları Derneği ve Siverek Aktif İş Adamları Derneği.”

Tunceli’de 2 derneğin faaliyeti durduruldu

Tunceli Valiliği, terör örgütleriyle irtibatlı olduğu gerekçesiyle, 2 derneğin faaliyetlerinin 3 ay süre ile durdurulduğunu açıkladı. Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlimizde faaliyet gösteren, terör örgütleri ile iltisaklı ve irtibatlı olduğu değerlendirilen Dersim Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Dersim Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneğinin faaliyetleri 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11. Maddesi’nin (O) bendi uyarınca 3 ay süre ile durdurulmuştur.” ifadesine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı Olağanüstü Hal (OHAL) Kanunu’nun 11. Maddesi kapsamında genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla, 39 ilde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen 370 derneğinin faaliyetlerini durduğunu açıklamıştı.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği’de Kapatıldı

page_cagdas-hukukcular-dernegi-de-kapatildi_059570787Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla faaliyetlerine son verildi

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), ÇHD’li meslektaşlarına, binalarının kullanımı açtığını duyurmuştu.

ÇHD, Twitter’da CNN Türk’te konuşulan 370 derneğin kapatma kararına ilişkin programa bağlanamadıklarını belirterek “CNN Türk faşizmle işbirliği yapıyor, bizi bizsiz konuşuyor! Cnn Türk şube başkanımızı yayına bağlayamacağını, yazılı olarak iletilirse paylaşılacağını, koşullarının böyle olduğunu söylüyor!” dedi.

ÇHD’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda “İçişleri Bakanlığı kararı ile Derneğimizin faaliyetlerinin durdurulması kararı alındı. Kararı tanımıyoruz! Faşizme boyun eğmeyeceğiz!” ifadeleri kullanıldı ve Ankara’daki şubenin kapısının mühürlendiğini gösteren bir fotoğraf paylaşıldı.

Kaynak: http://t24.com.tr ve http://www.cnnturk.com

Share.

Bir Cevap Yazın