Yazıcı: KHK ile ihraç edilenlere yargı yolunun açılacağına dair haber doğru değil

0

Ak Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, KHK ile ihraç edilenlere yargı yolu açılacağına dair, Habertürk gazetesinin haberini yalanladı.

Habertürk gazetesinde bugün yayımlanan haberde, yeni çıkarılacak KHK’da, ihraç edilenlere yargı yolunun açılmasına yönelik olarak bir düzenleme yapılacağı iddiası yer almıştı. 

KHK ile İhraç Edilene Yargı Yolu Açılıyor Mu?

Ancak TRT Haber’de gündeme dair soruları cevaplayan Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, KHK ile ihraç edilenlere yargı yolunun açılmasının Anayasa hükmü gereğince mümkün olmadığını söyledi.

İşte TRT Haber’de bugün gerçekleşen söyleşinin ilgili bölümünün deşifresi:

SORU: Yeni KHK ile ihraç edilenlere yargı yolu açılacağına dair haberler var. Buna ilişkin süreç nasıl olacak, devam eden yargı sürecine etkisi olacak mı?

CEVAP: Öyle bir şey mümkün değil, hukuken mümkün değil, KHK ile bir işlem yapmışsanız, eğitim kurumunu kapatmışsınız, yayın organını kapatmışsınız, lisansını iptal etmişsiniz, kamu görevinden çıkarmışsanız, bunlara karşı yargı yolu kapalı, bu Anayasa hükmü. Bu alanda bir yargısal yol açabilmek için, KHK’ların Anayasa’ya aykırılığı öne sürülemez şeklindeki Anayasa hükmünün değiştirilmesi gerekiyor. Yani özetle öyle bir çalışma yok.

Kaynak:TRT Haber/ memurlar.net

Share.

Bir Cevap Yazın