Uluslararası Yargıçlar Birliği Başkanı’ndan Cumhurbaşkanına Açık Mektup

0
uluslararasi-yargiclar-birligi-baskaniAnkara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında eski YARSAV Başkanı Arslan 19 Ekim’de göz altına alınmıştı.

Uluslararası Yargıçlar Birliği Başkanı, YARSAV Başkanının göz altına alınmasına ve o günden bu güne gelinen sürece dikkat çekmek ve Murat Arslan’a da desteğini belirtmek üzere doğrudan Cumhurbaşkanına  Açık bir Mektup kaleme aldı.

İşte o satırlar;

Uluslararası Yargıçlar Birliği Başkanı’ndan Cumhurbaşkanına Açık Mektup Türkiye Kamuoyunun Dikkatine Çevirerek yayınlıyoruz.

 

Ekselansları,

Uluslararası Yargıçlar Birliği 19 Ekim 2016’da, tam da Uluslararası Yargıçlar Birliği’nin 59. Kongresi Türkiye’deki güncel durumu tartışırken ve, diğer girişimler yanında, Türk yetkililere, Türkiye’deki tek bağımsız yargıç ve savcı örgütlenmesi olan YARSAV’ın kapatılması kararını geri almaları konusunda başvurmuşken, Türk otoriteleri, YARSAV’ın başkanı Murat Arslan’ı tutuklamalardır.

Bir taraftan bu hapsin, darbe teşebbüsü bastırıldıktan üç ay sonra uygulamaya konulduğunu ve diğer taraftan da Murat Arslan’ın, darbe teşebbüsünden çok uzun süre önce rejim muhalifi oldukları belirtilen kişilerden oluşan bir isim listesinde söz edildiğini akılda tutarak, Uluslararası Yargıçlar Birliği’nin, bu tutuklamanın, Türkiye’de siyasi nedenlerle takibata maruz kalan yargıç ve savcılara verdiği Uluslararası Yargıçlar Birliği’nin verdiği destekle ilişkili olduğu yönünde güçlü bir şüphesi vardır.

Uluslararası Yargıçlar Birliği herkesin her türlü tutuklanmasının temel insan haklarına ve temel usuli güvencelere, örneğin işkencenin yasaklanması ve masumiyet karinesi, düşünce özgürlüğü ifade özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğüne saygılı olmak zorunda olduğunu yeniden vurgulamaktadır.

Uluslararası Yargıçlar Birliği, özellikle, bir kişinin bir suça karıştığı şüphesiyle kovuşturulması için en azından makul, somut temele dayalı şüphenin olması gerektiği, ve kovuşturma işlemlerinin gerekli olması ve her zaman ölçülü olması, ve bu nedenle, yargılama öncesi tutuklamanın çok spesifik nedenlere dayalı olması hususunu kuvvetle vurgulamaktadır.

Bütün bunlar gözetilerek Uluslararası Yargıçlar Birliği, Türk yetkililerden, YARSAV Başkanı Murat Arslan’ı acil olarak serbest bırakmaya davet etmektedir.

Uluslararası Yargıçlar Birliği bu davayı çok yakından takip edecektir.

Christophe REGNARD

Uluslararası Yargıçlar Birliği Başkanı

uluslararasi-yargiclar-birligi-baskanindan-cumhurbaskanina-acik-mektup-1 uluslararasi-yargiclar-birligi-baskanindan-cumhurbaskanina-acik-mektup-2

Share.

Bir Cevap Yazın