Uluslararası İş Fırsatları : Crossover Nedir?

0

Sitede yer alan bilgileri aynen aşağıya taşıdık mutlaka işinize yarayacak…

www.crossover.com ile ilgili görsel sonucu

Crossover Hakkında

Crossover Nedir?

Crossover yetenekli insanlarla en iyisini arayan şirketleri bir araya getirir. Şu an 80 farklı ülkeden yüzlerce kişi Crossover üzerinden farklı şirketler için haftada 40+ saatlik pozisyonlarla yani tam zamanlı olarak çalışmakta ve bulabildiğimiz yeteneklerin sayısı şirketlerin taleplerinden daha az olduğu için çok hızlı şekilde büyüyoruz. Aynı zamanda misyon sahibi bir şirketiz, yani mümkün oldukça iyi ödeyen, tam zamanlı işi dünyaya yayarak gelir dağılımında kalıcı ve pozitif bir etki yaratabileceğimizi düşünüyoruz. İşi ehline vermeye inanıyoruz. Sektördeki diğer proje bazlı veya part time merdiven altı saatlik ücretlerle yetenek çalıştıran şirketlerden değiliz.

Crossover’ın merkezi neresi?

Crossover merkezi Austin, TX, ABD’dedir. Crossover olarak biz %100 uzaktan çalışıyoruz. Yani bir resmi yazışma adresimiz bulunsa da Crossover için çalışan yetenekler dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmış durumda, nerede kendilerini verimli hissediyorlarsa oralarda çalışıyorlar (kafe, yol, ev vs.). Üstelik bu şartlarda 100 kadar sıra dışı yetenekli çalışanımız var.

Crossover ne zaman kuruldu?

Crossover markası 2014 yılında kurulmuştur. O günden bu yana çok iyi fonlanan ve çok hızlı büyüyen bir teknoloji şirketiyiz.

Crossover_CEO_Andy_TrybaCrossover CEO’su kimdir?

Crossover CEO’su Andy Tryba’dır. Andy Beyaz Saray’a iş dünyasının geleceği ve mühendislik kabiliyetleri üzerine danışmanlık yapmış bir isim. Andy’nin tutkusu iş hayatını sınırlardan arındırmak ve küresel ölçekte birbirine bağlı bir zümreye dönüştürmek. Yüksek kabiliyet gerektiren işlerin artışını sağlayarak dünyadaki yaşam standardını geliştirebileceğimize inanıyoruz. Andy’nin geçmişinde Intel için Strateji Direktörlüğü ve bazı başarılı teknoloji girişimlerinin CEO’luğu da var. Andy’nin LinkedIn profiliniinceleyebilir veya Quora üzerinden kendisine sorular sorabilirsiniz.

Bu seviyede maaşları nasıl ödeyebiliyorsunuz? İş modeliniz sürdürülebilir mi?

Crossover çok iyi fonlanan bir şirket, fakat bu seviyede yüksek maaşlar ödeyebilmemizin sebebi bu değil. Müşterilerimiz dünyanın en kabiliyetli insanlarını arıyorlar. Biz yeteneğin yaşadığı ülkeye, konuma göre değil yeteneğine göre ödeme yapıyoruz. Biz müşterilerimize en kabiliyetli insanları bulabilmek için çok zorlu test süreçleri geliştiriyoruz. Müşterilerimizse en kabiliyetli insanlara söz konusu maaşları ödemekten çekinmiyorlar. Ek olarak, %100 uzaktan çalışarak ofis ve operasyonel masraflarımızı minimuma indiriyoruz ve bu sayede sayede yaptığımız tasarrufla kabiliyetli insanlarımıza hak ettikleri maaşları ödeyebiliyoruz. Uzun vadeli bakıldığında bizim elit yetenek networkumuz yalnızca giderleri kısmak üzere kurulmuş ekiplerden çok daha fazla değer üretiyor. 

Crossover DevFactory, gTeam vs ile aynı şirket mi?

Hayır, aynı şirket değiliz. DevFactory müşterilerimizden biri ve onlar için bazı rollerde alımlar yapıyoruz. Başlangıç zamanlarımızda (Lean Startup stili) daha hızlı büyümek için onların geliştirdiği bazı testleri kullandık fakat artık evrimimizi tamamladık ve durum %100 farklı.  Örneğin geliştirdikleri kaliteli testleri kullandık fakat “herkese spam” yaklaşımlarını kullanmadık. Her gün gelişerek, yüksek kabiliyet gerektiren rollerde dünyanın en büyük işvereni olma hedefimize doğru ilerliyoruz.

udmyToptal ve Hired gibi şirketlerden nasıl farklılaşıyorsunuz?

Bu şirketler gibi freelance, proje bazlı işlere odaklanmak yerine Crossover’da biz tam zamanlı (haftada 40 saat) ve uzun vadeli işler öneriyoruz. Biz üst düzey kabiliyetlerin uzun vadeli ve bolca meydan okuma içeren işler istediğini biliyoruz. Onlar kısa vadeli, proje bazlı çalışma ve kıymetli zamanını sürekli yeni fırsatlar bulmaya harcamak yerine dünyayı değiştirmek istiyorlar. 

Hakkınızda negatif yorumlar okudum, konu nedir?

Bir deyişte eğer bir şey doğru olmak için çok iyi görünüyorsa muhtemelen doğrudur der. Dolayısıyla biz bu yorumlarla insanların iş modelimizi sorgulamasına hiç şaşırmıyoruz. Bir şirket (Crossover) çıkıp yeni alan yaratmaya çalıştığında, kurulu düzeni silkemeleye başladığında böyle şeyler olur. Biz işe alım süreçlerinin geleceğine dair dünyada çok ciddi bir etki yarattığımızı düşünüyoruz. Bu pek çok şirket ve kişi için konforsuzluk anlamına geliyor çünkü bu değişim demek. Değişimle ilgili kesin olarak bilinen tek şey ise kaçınılmaz olduğudur.

Örneğin şöyle sorular duyduk:

>> ABD’de vergi ödemekten kaçınmaya mı çalışıyorsunuz?

Rahatlıkla söyleyebiliriz, ciddi anlamda ABD’de vergi ödüyoruz. CEO’muz Andy Tryba daha önce Beyaz Saray’da çalıştı ve hala sıkı ilişkileri var, böyle bir şey olsa bizzat sorarlardı herhalde diye düşünüyoruz. 

>> Meşhur Nijerya spam’lerinden misiniz?

Yine rahatlıkla söyleyebiliriz, Crossover’dan kimse size tanımadığınız birinden, gitmediğinzi bir ülkeden size servet kaldığına dair bir email atmaz. Paran hazır banka bilgilerini gönder gibi bir mail asla almazsınız. Biz resmi bir şirket olarak süper ödeyen işler önerdiğimiz için bizi bazen internet dünyasını çöplüğe çeviren bu spam ve kandırmacalardan sanabiliyorlar. Bu durum yakın zamanda daha fazla şirket uzaktan çalışma kültürüne adapte oldukça değişecek. Biz bu konunun öncüleri olduğumuz için bunlarla karşılaşıyoruz ama gelecekte tüm işler cloud’a tanışdığında sorun kalmayacak.

Facebook’ta var mısınız?

Evet, pek çok sosyal medya alanında “Crossover for Work” olarak anılıyoruz.

Bizi şuralarda bulabilirsiniz:


Crossover’da İşe Alım Süreçleri

Hangi şirketler için çalışacağım?

Müşterilerimiz Fortune 1000 şirketleri ve çözülmeyi bekleyen zorlayıcı problemleri olan şirketler. Bu yüzden en kabiliyetli insanı arıyorlar. Müşterilerimiz içinde: Aurea, Versata,3Seventy, RealStarter.co, webElect.net, DevFactory gibi şirketler var. Aynı zamanda müşterilerimizi dikkatle seçiyoruz çünkü en kabiliyetli insanlar süper şirketlerde çalışmak ister. Aradaki ilişkiyi uzun vadeli başarının nasıl geleceğini düşünerek sağlıyoruz. 

Ne tür roller öneriyorsunuz?

Öncelikle teknik roller öneriyoruz, Teknik Destek elemanından Chief Architect pozisyonuna kadar. Ama elbette başka alanlarda da pozisyonlar öneriyoruz, açık pozisyonların güncel bir listesini görmek için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.crossover.com/available-jobs

Crossover’da çalışmanın ne güzel yanı ne?

Kabiliyetli biri olarak önünüzde pek çok fırsat olduğunu biliyoruz. Çalışanlarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla Crossover’la çalışmanın en güzel yanları şunlar:

  • zamanında ve stabil olarak alınan iyi maaş
  • tam esneklik
  • kendi takvimini ayarlama imkanı
  • diğer sıradışı yetenekler birlikte çalışma imkanı
  • dünyanın çeşitli yerlerinden farklı insanlarla çalışma imkanı
  • iş için seyahat ortadan kalktığı için artan üretkenlik
  • aile ile daha fazla zaman geçirme imkanı
  • dünyanın herhangi bir yerinden çalışma imkanı
  • kültürel çeşitlilik

Bizde Crossover olarak %100 uzaktan ve sanal ortamda faaliyet gösterdiğimizden dünyanın çeşitli yerlerinden en iyileriyle çalışma imkanına sahipsiniz. Yetenek ağımız Türkiye, Romanya, Ukrayna, Pakistan, Rusya, Hindistan, Mısır, Arjantin, İtalya gibi 80’den çok ülkeden yeteneklerden oluşuyor. Bu çeşitliliğin en büyük gücümüz olduğuna inanıyoruz.

Crossover’da çalışmak yukarıda söz edilenlerden çok daha fazla motivasyon sağlar. Özetle söylemek gerekirse, senin gibi kabiliyetli insanları aramızda görmeyi çok isteriz, bizimle iletişime geçmekten çekinme lütfen!

Crossover’da bir rolün ortalama süresi nedir? Kariyer yolum nasıl şekillenir?

Biz klasik işe alımcı değiliz ve Crossover’da kısa zamanlı projeler için bir online pazaryeri değil. Biz uzun vadeli ilişkilere inanıyoruz, outsourcing’e değil. Test süreci için kıymetli vaktini ayırıp sınavlarımızı geçtiğinde Crossover kütesel yetenek ağının bir parçası oluyorsun. Biz geleceğin iş dünyasında 30 yıl aynı yerde çalışmanın pozitif bir şey olduğuna inanmıyoruz. Bunun yerine stratejik adımlarla yeni yetenekler edinebileceğin zorlayıcı işlerde kendini geliştirmen gerektiğini düşünüyoruz. Bu yolculuk esnasında biz ise sana eğitim, performans bilgisi, yeni fırsatlar ve vizyon sağlamayı öneriyoruz. Crossover’la atacağın her adım 1 ile 3 yıl arasında değişse de Crossover küresel yetenek havuzundaki varlığın sonsuzdur. 

Crossover’la bir işe başlamadan önce mevcut işime 2 hafta süre vermem gerekiyor. Bu mümkün mü?

Tüm aktif ve potansiyel çalışanlarımızın saygı gören ve aranan elemanlar olduklarını biliyoruz. Seni hemen ekibe dahil etmek istesek de mevcut verilmiş sözlerine saygı duyuyoruz ve senden ilk beklentimiz sorunsuz, iyi haberleştiğimiz bir geçiş periyodu.

Benim ülkemde Crossover çalışanı var mı?

Crossover şimdiye kadar 80 ülkeden işe alım yaptı. Senin ülkenden de işe alım yapmış olmamız çok büyük bir ihtimal. Tek ihtiyacın iyi bir internet bağlantısı ve çalışma azmi. Crossover’da açık pozisyonların tamamını şurada görebilirsin.

Chief Architects pozisyonu için alım yapıyor musunuz?

Evet!  Tüm işlerimizi burada (yani Crossover.com/available-jobs) adresinde bulabilirsin. Sürekli ihtiyacımız olan pozisyonlar ve özgün ihtiyaca göre oluşturduğumuz custom pozisyonlar var. Lütfen sayfayı bir yere kaydet ve yeni gelen işler olduğundan ara ara kontrol et.

Nasıl işe alınıyorum?

Crossover’ın zorlu bir test süreci var. Aşağıdaki diagram işe alım sürecimizi net bir şekilde anlatıyor. (Geçici bir süreliğine İngilizce testini devre dışı bıraktık, bilgine) 

crossover-ise-alim-sureci

Test süreci ne kadar sürüyor? Ödemesini yapıyor musunuz?

Test süreçleri 1 ile 3 hafta arasında sürebiliyor. Takvimini ayarlayıp bize zaman ayırmnın senden çok şey istemek olduğunu biliyoruz. Zamanına saygılıyız. Bize zamanınla yatırım yapmanı isterken sonrasında bizim de sana yatırım yapacağımızı bilmeni isteriz.

Bir işe başvurdum ve sınavları aldım fakat sonuçla ilgili bilgilendirilmedim.

Lütfen bize support@crossover.com adresinden ingilizce bir taleple ulaşır mısın? Adın, emailin, ve başvurduğun pozisyonun adıyla birlikte lütfen. 

Crossover hesabıma giriş yaptıktan sonra Marketplace denen yerden bir işe başvurdum. Bu durumda Crossover için mi çalışacağım yoksa bir müşteri şirket için mi?

Pozisyona göre değişmekle beraber her halukarda Crossover Yetnek Ağının değişmez bir parçası oluyorsun. Crossover veya bir müşterisi için çalışabilirsin ve bu durum sana işe alım sürecinde net bir şekilde anlatılacak. 

Ortalama işe alım süreci ne kadar sürer?

Pozisyona göre değişmekle beraber kabaca 1 ile 3 hafta arası sürer.


Crossover’da Çalışmak

Nasıl ödememi alıyorum? Ne sıklıkta?

Ödemelerin tamamı güvenli bir üçüncü parti şirket tarafından, Payoneer tarafından sağlanıyor. Direkt hesabına veya Payoneer MasterCard debit card’ına ödeme alma seçeneklerinden birini kullanabiliyorsun. Genellikle ödemelerimiz haftalık olarak yapılır ancak bazı roller aylık ödeme ile çalışıyor.

Ne tür hedeflere ulaşmam istenecek? Ulaşılabilir hedefler midir?

Biz yalnızca Crossover takım üyeleriyle çalışmıyoruz ve iyi bir yönetim pratiğine inanıyoruz, dolayısıyla her iki tarafın da verimli ölçülebilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle sonuç odaklı ve net hedeflerin belirlendiği bir iş ortamına inanıyoruz.

Crossover’la çalışırken bonuslarım, sigortam vs olacak mı?

Biz klasik anlamda bir işverenin sana sağlayabileceği motivasyonları (sigorta, şirket arabası, gym üyeliği vs.) şununla değiştirdik; sana onların ödediğinin çok üzerinde ödüyoruz, sen hangi motivasyonu istersen onu satın alıyorsun. Biz kendi kararlarını vererek daha mutlu olabileceğine inanıyoruz. İhtiyacın olan tüm parayı önden sana ödeyerek kararı senin vermen en sağlıklısı. Dolayısıyla şu an bir bonus, yan haklar paketimiz yok.

Vergi ödemeleri için ödememden bir kesinti yapılacak mı?

Hayır. Bağımsız çalışan biri olarak kendi gelir verginden sorumlusun. Doğacak vergi yükümlülükleri yaşadığın yere göre değişiklik gösterebiliyor.

Hangi saat aralığında çalışmam bekleniyor?

Kendi takvimini kendin yönetiyor olacaksın çünkü iyi iş yapmak için gerekeni bildiğine inanıyoruz. Bunun yanında nadiren ekip arkadaşlarına görüşmen gereken ortak saat dilimleri olabilir. Bu konuda da direk yöneticin ve ekip arkadaşlarına açık olman gerekiyor. Gerisi tamamen sana kalmış. 

Crossover’da yıllık izinler nasıl çalışıyor?

Yinelemek gerekirse, kendi takvimini kendin yönetiyorsun. Tatile çıkmadan önce yapman gereken tek şey yöneticinle birkaç hafta önceden konuşup hangi zaman aralığında tatilde olacağını söylemek. Burada dikkat etmen gereken tek şey yapılacak işlerin aksamasını önlemek. Beklenmeyen hastalık vs halleri de sorun olmuyor. Senden çalışma beklentisi haftalık 40 saat ve bazen bunu geçebilir. Kendi zamanını yönetebileceğine inanıyoruz.

Mevcut tam zamanlı işimden ayrılmadan boş zamanlarımda Crossover için çalışabilir miyim?

Teorik olarak mümkün olmakla birlikte biz iki tam zamanlı işi aynı anda uzun süre yapabileceğine inanmıyoruz. Her halukarda işlerinden birinde üretkenlikten, verimlilikten ve iş kalitesinden ödün vermen gerekecek ve biz bunun Crossover olmasını istemiyoruz. Diğer part time fırsatlara açık olmanı anlarız fakat eğer Crossover’daki performansın etkilenecekse ve Crossover senin önceliğin değilse belkide en doğrusu tamamen başka bir şirkette çalışmak olabilir. Sonuçta biz en üst düzey çalışanları kendi zamanlarını yönetmekte uzman oldukları için işe alıyoruz. 

Yükselme imkanı var mı?

Yükselme ihtimali her zaman var. Bu tamamen 1) Pozisyonuna 2) Çalışma Performansına 3) Çalıştığın şirketin ihtiyaçlarına bağlı. Değerlendirme süreci kalsik şirketlerdeki gibi yılda bir kez değil sürekli olarak yapılıyor. Bunun yanında Crossover Küresel Yetenek Ağının bir parçası olduğun için istediğin zaman daha üst pozisyonlara başvuru yapıp sınav süreçlerini deneyebilir, yeni şeyler öğreneceğin ve daha çok kazanacağın işlere başvurabilirsin.

WorkSmart Nedir?

Eski adıyla Crossover Productivity Tool yeni adıyla WorkSmart, Crossover tarafından geliştirilmiş bir zaman yönetim aracıdır. Sana ve yöneticine %100 şeffaflık sağlar. Aynı zamanda detaylı istatistik sağlayarak hedefine ulaşmak için ne yapman gerektiğiyle ilgili sana bilgi verir. Takımlar WorkSmart’ı ve sağladığı detaylı istatistik veriyi hedefe giden en doğru yolu öğrenmek için kullanıyorlar.

WorkSmart ne derinlikte takip sağlıyor?

Müşterilerimiz pek çok takip opsiyonu istese de biz “biri bizi gözetliyor” yaklaşımının çalışacağına inanmıyoruz. Şirket ve göreve bağlı olarak WorkSmart belirli aralıklarla ekran görüntüsü, webcam fotosu, klavye ve fare aktivitesi gibi aktiviteleri ölçebiliyor. İlk bakışta biraz ilginç gelse de uzaktan çalışan kişilere ve işverenlere güvenilir veri sağlayarak güven ortamının oluşmasını sağladığını biliyoruz.

Kontratım iptal edilirse ne oluyor?

Bazen bir müşterimizin veya Crossover bağımsız çalışanının sözleşme fesih talebi olabiliyor. Crossover içinde biz çalışanlarımıza eğitim yatırımı yaparak onların farklı işlerde çalışabilir hale gelmesini sağlamaya çalışıyoruz. Düşük performans veya etik dışı davranış sebebiyle sözleşme feshi söz konusuysa Crossover’da çalışmak üzere yeniden davet edilmiyorsunuz. Diğer şirketlerin aksine performans konusunda seçiciyiz.

Share.

Bir Cevap Yazın