Tutuklu eski Zaman muhabiri mektup yazdı: Darp edildim, tacize uğradım

0

Eski Zaman gazetesi muhabiri Ayşenur Parıldak hapishaneden mektup yazdı: “Darp edildim, cinsel tacize uğradım. Sekiz gün boyunca gece gündüz demeden sorgulandım. Alkollü olarak sorguluyorlardı, bunu da açıkça dile getirmekten korkmadılar.”

Fotoğraf: Twitter

Fotoğraf: Twitter

Zaman gazetesine kayyım atanmasının ardından işsiz kalan Parıldak, darbe girişiminin ardından sekiz gün gözaltında tutulduktan sonra 11 Ağustos’ta tutuklanmıştı. Polis sorgusunda Parıldak’a Zaman gazetesinde çalışması, Bank Asya’da hesabı bulunması, Fuat Avni adlı Twitter fenomeninin sosyal medyada kendisini takip etmesi, Twitter’da paylaştığı bazı mesajlar ve kaçacağı yönündeki bir ihbar suçlama olarak yöneltilmişti.

‘Starbucks fişini Fuat Avni delili olarak sundular’

Cumhuriyet gazetesine bir mektup gönderen Parıldak, Bank Asya’daki hesabının, Zaman gazetesinde çalışırken maaşının yatırılması için açıldığını belirtirken, Fuat Avni’nin kendisini takip etmesi içinse şu savunmayı yaptı: “Cüzdanımdan çıkan Starbucks fişini delil olarak sunup ‘Fuat Avni’ye Starbucks’ın wifi’sini kullanarak mı veri aktarıyordun’ diye sordular. Zaman’da çalışırken adliye muhabiri olarak kamuoyunu ilgilendiren davaları haber yapıyordum. Fuat Avni’nin beni takip etmesinin nedeni bu olabilir.”

Parıldak, emniyette ve cezaevinde yaşadıklarınıysa şu sözlerle anlattı: “Darp edildim, cinsel tacize uğradım. Sekiz gün boyunca gece gündüz demeden sorgulandım. Alkollü olarak sorguluyorlardı, bunu da açıkça dile getirmekten korkmadılar. Sonra mahkeme süreçleri ve buradayım. Burada da bir ay koğuşta kaldım. Sonra 20 kişi koğuşlardan toplanarak hücrelere alındık. Tecrit yani… Burada unutulacağımdan korkuyorum. Burada kadın bir hakime hanımla doktora götürüldük. Bileklerini kesmiş. Oda arkadaşım A.B.’yi (ki kendisi 60 yaşında) iki kez çıplak aramışlar. Biz 19 gündür tecritteyiz.”

Kaynak: diken.com.tr, cumhuriyet.com.tr

Share.

Bir Cevap Yazın