Seçim Müdürleri Artık Hukukçu Olacak

0

Hükümet, zaman zaman uygulamaları kamuoyunda tartışma konusu olan Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yapısının değiştirilmesi için düğmeye bastı. Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı YSK Teşkilat Kanunu taslağının üzerindeki çalışmaların tamamlandığı ve kısa sürede Meclis gündemine getirileceği belirtildi.

AK Parti kurmaylarından edinilen bilgilere göre, düzenleme ile sayıları 600 civarında olan ilçe seçim müdürleri rotasyona tabi tutulacak. AK Parti kurmayları, 35 yıldan fazla aynı yerde görev yapan ilçe seçim müdürlerinin bulunduğunu, bu durumun seçimler açısından sağlıklı bir yapı olmadığına dikkat çekerek, “Zaten bunların birçoğu da lise mezunu. Bir kişi aynı yerde 30-35 yıl görev yapmamalı” değerlendirmesini yaptı.

Hazırlanan taslak ile ilçe seçim müdürlerine hukuk fakültesinden mezun olma şartı getirilecek. Bu kişilerin nüfusa kayıtlı olduğu yerlerde görev yapamayacakları öngörülüyor. Seçim müdürlerinin aynı yerde iki defa seçim yapmaması da tasarıda yer alıyor. YSK üyelerinin bir bölümünü Meclis Genel Kurulu tarafından seçilmesinin de tartışıldığı tasarı ile YSK’nın teşkilat yapısına genel müdürlükler, daire başkanlıkları gibi birimler dahil ediliyor.

Yücel Kayaoğlu/Türkiye Gazetesi

Share.

Bir Cevap Yazın