Reza Zarrab davasında flaş gelişme, Trump devreye girdi

0
ABD’de yargılanan Reza Zarrab’ın davası, 16 Ekim 2017 tarihine ertelendi. Zarrab davasına bakan New York Güney Bölge Başsavcısı Bharara, bugün seçilmiş ABD başkanı Donald Trump ile New York’ta görüştü. Bharara, Trump’ın isteği üzerine görevinde kalacağını açıkladı.

İstanbul’dan gittiği Miami’de ABD’yi dolandırmak, İran yaptırımlarını ihlal etmek, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklamaktan yakalanıp tutuklanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab (33) davasında bugün yeni bir gelişime yaşandı. Zarrab’ın davası 16 Ekim 2017 tarihine ertelenirken, ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump ile Zarrab davasına bakan savcı Preet Bharara ilk kez görüştü.

Görüşmenin ardından savcı Bharara gazetecilere açıklamalarda bulundu.

BHARARA: TRUMP KALMAMI İSTEDİ

Görüşme sonrası New York Güney Bölge Başsavcısı Bharara, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Seçilmiş başkan, muhtemelen New Yorklu olduğundan ve ofisimizin son yedi yılda çıkardığı harika işlerden haberdar olduğundan görevde kalmaya hazır olup olmadığımı sordu. İyi bir toplantı yaptık. Ona kesinlikle görevde kalmayı değerlendirdiğimi söyledim. Devam etmek konusunda mutabık kaldım” dedi.

‘TRUMP, BHARARA’YA BÜYÜK SAYGI DUYUYOR’

New York Daily News, Trump’a yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde seçilmiş başkanın Savcı Bharara’ya büyük saygı duyduğunu belirterek, “Açıkçası, New York’ta Bharara’nın yaptıkları dikkat çekti. Bu, Trump’ın Washington’a götürmek istediği yaklaşımın aynısı” dedi.

DURUŞMA 23 OCAK’TAN 16 EKİM’E ERTELENDİ

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmek için komplo düzenlemek suçlamasıyla New York’ta tutuklu bulunan iş adamı Rıza Sarraf’ın yargılanma tarihi, avukatının isteği üzerine 23 Ocak’tan 16 Ekim 2017 tarihine ertelendi.

Sarraf, Manhattan Federal Mahkemesi’nde bugün tekrar hakim karşısına çıktı.

Duruşmada önce Sarraf’ı savunan avukatlık şirketlerinden Kirkland&Ellis’in hem Sarraf’ı hem de Sarraf’ın para transferinde kullandığı bankalardan Bank of America ve Deutsche Bank’ı da temsil ediyor olmasının sorun olup olmayacağı görüşüldü. Duruşmada aynı firmanın bu iki banka haricinde Sarraf’ın çalıştığı başka 6 bankayı da temsil ettiğinin anlaşılması üzerine bu konunun diğer bankalarla da görüşüldükten sonra değerlendirilmesine karar verildi.

Share.

Bir Cevap Yazın