Nutella’nın tadı her ülkede farklı mı?

0

Her başarılı icat gibi, bir ihtiyaçtan doğarak sofralara sunulan Nutella’nın hikayesi İkinci Dünya Savaşı’na dayanıyor. Pasta ustası Pietro Ferrero, II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan kıtlıktan dolayı çikolatanın ana maddesi olan kakaoya, o dönem maliyeti daha az olan fındık ekliyor ve ortaya Nutella çıkıyor. Çikolata tadında olan ama ondan altı kat daha ucuza satılan fındık kreması Nutella, ilk olarak Giandujot* adıyla yaldızlı alüminyum folyoya sarılı olarak satışa çıkıyor. Anneler kahvaltıda çocuklarının ekmeklerinin üzerine bu folyodan keserek dilimledikleri giandujot parçalarını sürüyor. Ferrero daha sonra Giandujot’ı kavanoza sokuyor ve adını yeniliyor: Supercrema.

*Giandujot: İtalya’da düzenlenen karnavallarda yer alan ünlü bir karakterin ismi

Supercrema’nın bu kadar hızlı popülerleşmesinin nedeni ise fiyatı. Çünkü çikolata tadında ama ondan altı kat daha ucuza satılıyor. Bakkallar da Supercrema fırtınasına ayak uyduruyor. Evinden elinde ekmek dilimiyle gelen çocuklara ufak bir ücret karşılığında Supercrema sürüyorlar. Supercrema, İngilizce’de fındık anlamına gelen “nut”tan türetilen yeni ismi Nutella ile 1964’te piyasaya sürülüyor.

50 yıla yakındır Nutalla adıyla piyasada bulunan fındık kreması, günümüzde 70 kadar ülkede satışa sunuluyor.

Washington Post’tan Jim Webster ise, ABD’de üretilip satışa sunulan Nutella ise İtalya’dan ithal edilen Nutella arasında bir fark olup olmadığı ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

İtalya’dan ithal edilen Nutella’nın daha az şekerli olduğu iddialarını değerlendiren Webster, bu iddiayı kanıtlamak için birçok uzmanla görüştü. Ancak Webster, bu durumun bir “mit” olduğunu savunuyor.

ABD’deki İtalyan marketlerinden kolayca temin edilen ithal Nutella’lar, ihraç ürünlerine göre daha pahalı. Arlington’da (Teksas) bir İtalyan marketi işleten Robert Tramonte, müşterilerin her iki Nutella’yı denediğini ancak İtalyan’dan geleni tercih ettiğini söylüyor.

Nutella teorilerinden bazıları ise şöyle: Amerika’da üretilen Nutella daha şekerli; İtalya’da üretilen Nutella’da daha yoğun fındık tadı var; Yerli Nutella’da daha fazla tuz var; İtalya’dan ithal Nutella’nın ağızda bıraktığı his daha güzel.

Araştırmasını daha da derinleştirerek bir İtalyan restoranında pastane şefi olan Alex Levin ile görüşen Webster, plastik kavanozdaki Kanada yapımı Nutella ile İtalya’dan ithal cam kavanozdaki Nutella’yı karşılaştırıyor.

Her iki Nutella’nın da yoğunluklarının biraz farklı olduğunu belirten Levin, ABD’de üretilenin daha tatlı olduğunu söylüyor. Ancak her iki kavanozda da şeker oranının eşit olduğunu belirten Levin, asıl farklılığın fındık tadından geldiğini belirtiyor. İthal edilen Nutella’da, fındık tadının daha yoğun olduğu belirtiliyor. Levin, aradaki farklılığın kullanılan yağlardan kaynaklanabileceğini söylüyor.

Nutella’nın içeriğindeki tüm malzemeleri ve oranlarını tek tek inceleyen ikili, arada hiçbir fark bulamıyor. Tat farklılığının plastik kavanoz ya da cam kavanozdan mı kaynaklandığını merak eden ikili, bu kez iki kavanozun da sıcaklığını ölçüyor ve bunun da bir gerçekliği olmadığını kanıtlıyor. Çünkü yaptıkları ölçümde, her iki kavanozun da sıcaklığı birebir aynı çıkıyor.

İki kavanoz arasındaki tek farklılığın, “trans yağlar” olduğunu keşfeden ikili, Avrupa Birliği’nin, trans yağ kullanını yasakladığına dikkat çekiyor. Ancak, Nutella’nın ABD versiyonunda da bu bilgi yer almıyor ve markanın “her yerde aynı” olan içeriğine dikkat çekiliyor.

Sonuç olarak ikili, Nutella’nın tadının her ülkede farklı olduğu mitine dair ne yazık ki bir gerekçe bulamıyor.

Yani NUTELLA’NIN TADI HER ÜLKEDE AYNI!

Nutella’yı üreten İtalyan Ferrero markası ise, Nutella’nın çok gizli tutulan bir formülü olduğunu ve her ülkenin aynı formülü kullanmasının zorunlu olduğunu söylüyor.

Türkiye, en çok Nutella tüketen ülkeler arasında.

Nutella yaklaşık 13 yıldır Türkiye’de satışta. Tüketim en çok ailelerde gerçekleşiyor. Ağırlıklı olarak da çocuklu aileler satın alıyor.

Çeviren: Seda TÜRKOĞLU

Share.

Bir Cevap Yazın