Marketlerde poşet yasaklanıyor

0

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, marketlerde ve mağazalarda naylon poşetlerin 1 Ocak 2018’den itibaren yasaklanacağını açıkladı.

Sol’un haberine göre; TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin yasaklanacağını belirterek, “Alışverişlerde müşterilerimizi file, bez torba kullanımına yönlendireceğiz. Geçiş sürecinde karton veya bez alışveriş torbası ediye edeceğiz. Avrupa’da yasak olduğu için müşteriler alışverişe gelirken alacakları ürünleri koyacakları file veya kaplarla geliyor” diye konuştu.

Bunu ilk olarak metropollerde başlatacaklarını dile getiren Altunbilek, “Yıl başından itibaren naylon poşetlerin az kullanılması veya kullanılmaması için belki direkt paralı diyemeyiz ama mutlaka zararlarını anlatmalıyız, anlatacağız. Bu bilinci müşteriye aşılayacağız” ifadelerini kullandı.

Altunbilek, 1 Ocak 2018’den itibaren alışverişlerde naylon kullanımının yasaklanacağını belirterek, halihazırda naylon poşetin maliyetinin müşteriye yansıtıldığını, yasağın başlamasıyla cüzi de olsa bu masrafın müşterinin üzerinden kalkacağını bildirdi.

Share.

Bir Cevap Yazın