Mantar Yetiştiriciliğiyle Ekonomik Katkı Sağlamak Artık Revaçta

0

Hürriyet Gazetesi ile Haberler.com sitesinde mantar yetiştiriciliğiyle ilgili iki önemli haber yer aldı. Belki size yeni bir gelir kapısı olabilir.

  • Cennet Kaya Evinde Kültür Mantarı Yetiştirip 60 Bin Lira Kazanıyor

Samsunlu Cennet Kaya Uslu, aile ekonomisine katkı amacıyla evinin bodrum katında yıllık 13 ton kültür mantarı üreterek, 60 bin liraya yakın gelir sağlıyor.

Samsunlu Cennet Kaya Uslu, aile ekonomisine katkı amacıyla evinin bodrum katında yıllık 13 ton kültür mantarı üreterek, 60 bin liraya yakın gelir sağlıyor. İlkadım ilçesi Kalkancı Mahallesi’nde yaşayan 2 çocuk annesi Cennet Kaya Uslu (28), asgari ücretle çalışan eşine destek olmak için oturdukları binanın bodrumkatında kültür mantarı üretmek için araştırma yaptı.

15 BİN LİRA HİBEYLE BAŞLADI

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün Mantarcılığı Geliştirme Projesi kapsamında yetkililerden üretim konusunda bilgi alan Uslu, bir yıl önce İlkadım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘ndan aldığı 15 bin lira hibeyle mantar üretimine başladı.

 
  • Tavuk çiftliğinde mantar üretimine başladılar, şimdi talebe yetişemiyorlar

Manisa’da kapatılan besi çiftliğinde istiridye mantarı üretmeye başlayan üç girişimci, kısa sürede artırdıkları üretimle alternatif kazanç kapısı oluşturdu. Girişimci Çoşkun, “Talebe yetişebilmek için 100 metrekarede başladığımız üretimi 3 bin metrekareye çıkardık. Yatırımcıları, bu alana davet ediyoruz. Üretimi artırırsak ihracata da başlarız” dedi.

Manisa‘nın Turgutlu ilçesinde kapatılan 100 metrekarelik besi çiftliğinde istiridye mantarı üretmeye başlayan üç girişimci, kısa sürede 3 bin metrekarelik bir tesiste üretim yapar hale geldi.

Meyvecilikle uğraşan Ali Karaköse ve Yılmaz Çoşkun ile avukatlık yapan Mehmet Demirlenk’in farklı bir alanda yatırım yapma merakı sonrası internette yaptıkları araştırma, ilçede yeni bir sektörün doğmasına ön ayak oldu.

Besi çiftliğinde istiridye mantarı üretmeye başlayan üç girişimci, kısa sürede artırdıkları üretimle alternatif kazanç kapısı oluşturdu.

Tavuk çiftliğinde mantar üretimine başladılar, şimdi talebe yetişemiyorlar

Yılmaz Çoşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye‘de mantar çeşitlerine olan talebin yüksek, üretimin ise bazı türlerde çok yetersiz olduğunu görerek 10 bin liralık yatırımla eski bir hayvan damında istiridye mantarı üretimine başladıklarını ifade etti.

Deneme amaçlı başlayan üretimde talebin çok yüksek olması üzerine kapasiteyi yıllık 100 tona kadar çıkardıklarını anlatan Çoşkun, yüksek yatırım maliyeti gerektirmeyen, teknik zorluğu bulunmayan istiridye mantarında yüksek verimin yakalanabildiğini kaydetti.

Share.

Bir Cevap Yazın