KHK ile Görevinden İhraç Edilenlere Kredi ve Banka Kartı Şoku

0

15 Temmuz darbe girişimi sonrası, 672 sayılı Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnamesi başta olmak üzere farklı KHK’lar ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi on binlerce memur terör örgütü ile üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı (bağlantısı) yahut irtibatı olduğu gerekçesi ile memuriyetten çıkarıldı. Dahası yeni KHK’lar ile görevine son verilecek olan kamu görevlisi sayısının artacağı kulislerde konuluşuluyor.

Kamu hizmetinden çıkarılan kişiler bir daha kamu görevine dönemediği gibi FETÖ”cü damgası yediği için özel sektörün bu kişiyi istihdam etmekten kaçındığı da aşikar. Bu kişiler, hiçbir süre ve konu sınırı olmaksızın yoksulluğa ve açlığa mahkum edilmiş gibi görünüyor.

Daha önce de ifade edildiği gibi bu insanlar “sivil ölüm”e mahkum edilerek bir nevi toplumdan da soyutlanıyor. İçlerinde FETÖ ile hiçbir bağı olmayanlar ise kurunun yanında yanarak bir bakıma kaderlerine terk ediliyor.

KHK ile mağdur olan binlerce kişinin karşılaştıkları problemlere son zamanlarda bir yenisi daha eklendi. Kamu bankalarınca tek taraflı olarak iptal edilen banka ve kredi kartları…

Halk Bankası ve Vakıflar Bankasının banka müşterilerine önceden bilgi vermeksizin banka müşterilerine ait kartları iptal ettiği ortaya çıktı. Özellikle sikayetvar.com gibi şikayet siteleri üzerinden sorunlarını dile getirmeye çalışan mağdurların bankadan aldıkları cevap ise şu şekilde; 

“kredi kartı kullanımı hizmet faaliyetleri kullanım koşullarına uygun olmadığı görülmüş olup, OHAL kapsamında bankamızın kredi kartı yönetmeliği doğrultusunda kredi kartı kapatılmıştır”

Oysa kartları iptal edilen mağdurlar kredi kartı ödemelerini düzenli yaptıklarını ve bu bankalara bir borçlarının da olmadığını şikayetlerinde özellikle belirtmekteler.

Birçok problemle boğuşan mağdurların sivil ölümü, bankaların aldığı bu kararla daha da derinleşeceğe benziyor.

Bir başka merak konusu ise kredi veya banka kartının, bankanın tek taraflı kararıyla iptalinin hukuki sonuçlarının ne olacağı konusu. Acaba mağdurlar bu konuyla ilgili olarak bankayı dava edebilirler mi? Ve dava sonucunda ne gibi kazanımlar elde edilebilir? Tüketici haklarının ihlali söz konusu mu?

OHAL’in uzamasıyla buna benzer haberlerle bir müddet daha karşılaşacak gibiyiz…

İlginizi Çekebilir..

OHAL KHK’leri “Sivil Ölüm” mü Demek?

Avrupa Konseyi: OHAL’e son verin, KHK’larla sınır aşıldı

 

 

 

Share.

Bir Cevap Yazın