Kapatılan YARSAV’dan ‘Murat Arslan’ açıklaması

0

667 sayılı KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Yönetim Kurulu, gözaltına alınan YARSAV Başkanı Murat Arslan’la ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, YARSAV’ın hukukun evrensel değerlerini, Cumhuriyetin kurucu ilkelerini savunmak, yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını hayata geçirmek için kurulduğunu ve yargının ilk sivil toplum örgütü olduğu hatırlatıldı.

YARSAV’ın kapatılmasına ilişkin kararın gerekçeleri henüz açıklanmamışken, inandığı doğruları dile getiren, kendisine yapılan tüm baskılara rağmen biat etmeyen YARSAV Başkanı Murat Arslan gözaltına alındığını dile getirildiği açıklamada, bu tutuklama ile toplumun ve yargı mensuplarının sessizliğe itilmek istendiği belirtildi.

Açıklamada, Arslan’ın gözaltına alınmasının hukuksuz olduğu dile getirilerek, “Gözaltına alındıktan sonra avukatı tarafından talep edilmesine rağmen Başkanımız hakkındaki suçlamalar bildirilmemiştir. Üç gündür yapılan tüm girişim ve taleplere rağmen avukatı ile görüştürülmemiş, avukatı ile görüştürülmemesine ilişkin karar istenmesine rağmen verilmemiş, sağlığı ve güvenliği hakkında yeterli bilgi alınamamıştır” denildi.

Açıklamada, YARSAV Başkanı Murat Arslan’a yönelik olarak yapılan gözaltı işlemine son verilmesi ve bir an önce serbest bırakılması talep edildi.

EVRENSEL

Share.

Bir Cevap Yazın