İkinci el araç satışında yeni düzenleme şekilleniyor.

0

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin ikinci el taşıt alım satımında önemli düzenlemeler yapılacağını açıklamasının ardından konuyu değerlendiren Balıkesir Galericiler Sitesi Başkanı Nuri Özdemir “Duyumlarımıza göre ikinci el otomobil alım satımlarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaraları kullanılacak ve seyyarların ortadan kalkacağı söyleniyor.

Vergi levhası olmayanlar 3 taneye kadar araba alım satımı yapabiliyorlardı. Bundan sonra ise yapılacak yeni düzenleme ile sadece 1 tane yapabilecekler, yani üçten bire inecek ve herkes araba alıp satamayacak. Ayakçıları yok edecekler, bu da bizim en büyük isteğimiz herkes araba alıp satamayacak. Bugün herkes, öğretmeninden simitçisine kadar bu işi yapıyor.

Buna bir kısıtlama gelecek vergi levhası bulunan kişiler araç satabilecek. Bunun dışındaki kişiler satış yapamayacak ve noterde işlem yapamayacak. Bu konuların ikinci el otomobil alım satımına yönelik yapılacak düzenlemelerin içinde olduğu söyleniyor. Bu da işi hakkı ile yapan, vergi ödeyen galericiler için büyük avantaj sağlayacak. Ancak bir de duyduğumuza göre ikinci elde garanti verme zorunluluğu getirileceği söyleniyor. Belli bir kilometreye kadar araç satıcı sorumluluğunda olacak” dedi.

Share.

Bir Cevap Yazın