Hukuk Fakültesi taban puanları ve başarı sıralaması

0

2016 YGS yapıldı ve sonuçlar açıklandı. Şimdi LYS zamanı hızla yaklaşırken meslek seçiminde hukuk bölümünü düşünen öğrenciler için 2015 yerleştirme puanları sonucu oluşan, 2015-2016 tercihleri için göz önünde bulundurulması gereken hukuk taban ve tavan puanlarını, başarı sıralamalarını sizler için bir araya getirdik. İşte Hukuk Fakültesi taban puanları ve başarı sıralaması, hukuk bölümü olan üniversiteler ve kontenjanları 2016…

Hem kamuda hem de özel şirketlerde çalışma imkanının fazla olduğu bölümler içinde yer alan hukuk bölümü her geçen yıl etkinliği ve değeri artan bölümler arasında yer alıyor. hukuk fakültesini bitirenler, kaymakamlık, noterlik, müfettişlik, Dışişleri Bakanlığı’nda çeşitli kademelerde memurluk gibi alanlarda da çalışabilmektedirler.

İşte Hukuk Fakültesi taban puanları ve başarı sıralaması, hukuk bölümü olan üniversiteler ve kontenjanları 2016…

Bu puanlar 2015 Üniversitesi yerleştirme puanlarına göre elde edilmiş olup 2016 YGS ve LYS’ye girip tercih yapacaklar bu puanları göz önünde bulundurmalılar .

Hukuk adaylar tarafından en fazla tercih edilen ve popüler bölümlerden biri. Gerek kontenjanların dolması, gerekse de yüksek taban puanlar nedeniyle Hukuk bölümleri bir çok adayın hayalini süslüyor. Rekabetin yoğun olduğu Hukuk programlarında aldığın puanın yanında tercih stratejinin hangi üniversiteye gireceğin konusunda önemi ise çok yüksek.

Çalışma Alanları:Mezunlar, yaptıkları stajın konusuna göre genellikle  ‘Hakim’, ‘Savcı’ ve ‘Avukat’ unvanı ile çalışmaktadır. Bir kısmı da ‘Danışman’ olarak görev yapar. Avukat olmak isteyenler, bir yıllık staj süresinin yarısını mahkemelerde yarısını da tecrübeli biravukatın yanında geçirirler.

Avukatlar kendilerine büro açabilecekleri gibi, kamu kuruluşları veya özel kuruluşlarda avukat veya hukuk müşaviri olarak da görev alabilirler. Avukatlar insanların ya da firmaların hukuki sorunlarıyla uğraşırlar.

Hakim veya savcı olmak isteyen kişiler hukuk fakültesini bitirince Adalet Bakanlığı’na başvurur. İsteklilerin ihtiyaçtan fazla olması durumunda, stajyer atamalarında hukuk diplomasının derecesine bakılır. Hakimler, mahkemede, vatandaşlar arasında çıkan anlaşmazlıkların hukuk kuralları çerçevesinde çözülmesine çalışırlar. Bunun dışında, hukuk fakültesini bitirenler, kaymakamlık, noterlik, müfettişlik, Dışişleri Bakanlığı’nda çeşitli kademelerde memurluk gibi alanlarda da çalışabilmektedirler.

Hukuk iş alanı geniş olan bir bölümdür. Hem kamu kuruluşlarında hem de özel şirketlerde çalışma imkanı vardır. Avukatlık genellikle serbest yürütülen bir meslektir. İş bulma olanağı ve kazanç durumu, bulunulan bölgenin ekonomik ve toplumsal koşullarına  ve  avukatın yeteneklerine bağlıdır. Hakimlere ve savcılara kendi yasaları hükümlerince bazı maddi ayrıcalıklar tanınmıştır. Bu ayrıcalıklar, iki yılda bir ilerleme (diğer memurlar 3 yılda bir derece ilerlemesi yapar), maaşlarının yarıdan fazlası kadar tazminattır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu: İnsan, kurum ve devlet ilişkileri var oldukça, bu ilişkilerin düzenlenmesine ve bu alanda iyi yetişmiş elemanlara her zaman ihtiyaç olacaktır.

Hukuk Fakülteleri Taban Puanları 2015-2016


Share.

Bir Cevap Yazın