Feyzioğlu’na göre KHK’lar ‘gaflet’ ve ‘hukuk tanımazlık’: Meclis yok sayılıyor

0

15 Temmuz darbe girişiminin ardından gerçekleştirdiği ‘Ak Saray’ziyaretinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la bir araya gelmesiyle gündem olan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, kanun hükmünde kararnameleri (KHK) ‘hukuk tanımazlık’ ve ‘gaflet’ diye niteledi.

KHK’ların Olağanüstü Hal’le (OHAL) ilgili olmayan konularda yayımlandığını belirten Feyzioğlu, “Olağanüstü hal KHK’larının kanunlarda kalıcı değişiklik yapması Anayasaya aykırıdır. Meclis, bu KHK’larla yok sayılmaktadır” diye konuştu.

‘Darbe girişiminin sebebi avukatların müvekkilleriyle görüşmeleri mi?’

Çıkan son iki KHK ile savcının, avukatların müvekkilleriyle görüşmesini kayıt altına alma imkanını elde etmesini eleştiren Feyzioğlu, “Olağanüstü hal darbe girişimi sebebiyle ilan edildi. Darbe girişiminin sebebi, avukatların cezaevinde müvekkilleriyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre serbestçe görüşmeleri miydi? Elbette hayır. O zaman birisi gelsin izah etsin, avukatların müvekkilleriyle görüşmelerini niçin kayda alıyorsunuz, niçin görüşmeye bir gardiyanı koyuyorsunuz, niçin görüşmeyi sınırlıyorsunuz?” diye sordu.

‘Türkiye’yi AİHM’de mahkum ettirerek suç örgütleriyle mücadele edemezsiniz’

OHAL uygulamalarının suç örgütlerine yaradığını savunan Feyzioğlu, şöyle devam etti: “Türkiye’yi AİHM’de mahkûm ettirerek suç örgütleriyle mücadele edemezsiniz. F tipi suç örgütü bir hayal kursa ‘Türkiye ne yapsa da mahkum olsa, ne yapsa da dünyadan dışlansa, bizim gibi hain bir suç örgütünü mağdur haline getirse’ diye düşünse, emin olun bu kadarını hayal edemez.”

‘İki yıl sonra ilk kez’

10 Mayıs 2014 tarihinde Danıştay’ın 146. kuruluş yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen toplantıda konuşan Feyzioğlu, o dönem başbakan olan Erdoğan’ın tepkisiyle karşılaşmıştı.

Feyzioğlu, konuşmasını ‘Yanlış konuşuyorsun’ diyerek bölen Erdoğan’a “Neyi yanlış konuşuyorum sayın Başbakanım?” diye sormuş, bunun üzerine Erdoğan “Böyle bir edepsizlik olmaz ki” diye tepki göstermişti.

Konuşmasına devam eden Feyzioğlu, Başbakan Erdoğan’ın bu sözleri üzerine kürsüden; “Edepsizlik yapan ben değilim sayın Başbakan” demişti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ‘Ak Saray’ ziyaretinde konuşan Feyzioğlu, darbe girişiminin ardından tehlikenin henüz geçmediğini savunarak, “FETÖ adlı hain örgüt sadece bir araçtır. İşgale karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin arkasında saf tutmak hepimizin asli görevidir” demişti.
Share.

Bir Cevap Yazın