Dolar tarihi rekora yaklaşıyor

0

Dün 3.0775’e kadar yükselerek 25 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeyi test eden dolar/TL bugün 3.08’i de aştı. Dolar S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu indirmesinin ardından 3.09’u da aşarak tarihi rekoru kırmıştı.

Yatırım yapılabilir kredi notunun düşürülmesi sonrası TL’de başlayan değer kaybı ve negatif ayrışma trendi ABD piyasalarının kısmen tatil olduğu dün de devam ederken bankacılar iç ve dış veri gündeminin sakin olduğunu piyasalarda jeopolitik gelişmelerin ve küresel piyasaların takip edileceğini söylediler. TL not indiriminden bugüne yüzde 3’e yakın değer kaybı ile gelişmekte olan ülke paraları arasında açık ara en çok değer kaybeden para birimi olurken, benzer para birimleri aynı dönemde dolar karşısında yüzde 3’e yaklaşan değer kazançları yaşadı.
TL dün de yüzde 0.6 civarındaki değer kaybı ile gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı gösterdi. Özellikle ekonomileri petrole bağımlı ülkelerin para birimleri petrol fiyatlarındaki yükselişlerin de desteğiyle bu dönemde daha iyimser bir performans izledi. Moody’s not indirimi sonrası çıkışların yaşanabileceği endişesi, OHAL süresinin üç ay daha uzatılması kararı ve TCMB’nin kurdaki yükselişlere karşın faiz indirimlerine devam edeceği beklentileri ile petrol fiyatlarındaki yükseliş TL’nin gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasındaki ana belirleyiciler oldu.

grafik

‘BU HAFTA 3.10 GÖRÜLEBİLİR’

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Bugün piyasalarda Almanya Zew endeksi hariç veri bulunmuyor. Veri açısından sakin bir gün. Olası Musul operasyonu ve Türkiye’nin ne kadar yer alacağı, mevcut Suriye gelişmelerini yakından takip ediyoruz. Bunun dışında bu hafta Fed yetkililerinden gelecek açıklamalar da önemli olacak” dedi ve ekledi: “İçeride ise her ne kadar siyasiler tarafından yalanlanmış olsa da olası bir erken seçim ihtimali de yakından izlenen konular arasında. Bu hafta kurda 3.10 seviyesinin test edilmesini yüksek bir olasılık olarak görüyoruz” dedi. Bankacılar TL’deki satış baskısının küresel endişelerle birleşmesi halinde kurda bu hafta 3.10 seviyesinin test edilebileceğini ancak bu seviyenin üzerinde kalıcı bir seyir henüz beklemediklerini belirtiyorlar. Dolar/TL’de tarihi rekor darbe girişiminin hemen sonrasında 20 Temmuz’da 3.0970 ile test edilmişti.

Öte yandan Türkiye piyasalarının kapanışı sonrası açıklanması beklenen Fed tutanakları da piyasalarda takip edilecek. Dün 3.0775’e kadar yükselerek 25 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeyi test eden dolar/TL günü 3.07’nin hemen üzerinde tamamlamıştı. Bugün ise kur güne 0842’de 3.0765/3.0772 seviyesinde bulunuyor.

Dün akşam saatlerinde 3.2490 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.2501/3.2511; 3.4260 civarındaki euro/TL ise 3.4237/3.4249 seviyesinde güne başladı. Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.65 olurken valörde son işlem yüzde 9.75 oldu. Öte yandan iki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilinbileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 8.71 seviyesindeydi.

Share.

Bir Cevap Yazın