Darbe girişimi sonrası AİHM’e 850 başvuru

0

15 Temmuz darbe girişimi ve OHAL ilanının ardından Türkiye’den AİHM’e yaklaşık 850 yeni başvuru yapıldı. Yetkililer başvuruların özellikle son iki haftada birden bire artış gösterdiğini bildirdi.

Strasbourg’da bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada, son haftalarda mahkemeye Türkiye’den yaklaşık 850 yeni başvurunun ulaştığı bildirildi. Mahkeme Sözcüsü, 15 Temmuz darbe girişimi ve OHAL ilanı sonrası başvuruların “ciddi oranda” arttığını kaydetti. Başvuruların özellikle son iki haftada birden bire artış gösterdiğine dikkat çeken sözcü, AİHM’in bu başvurulardan kaç tanesinin kabul edileceğinin öngörülemediğini kaydetti.

AİHM sözcüsü yeni başvuruların öncesinde AİHM’de görülen Türkiye ile ilgili 7 bin 750 davanın mevcut olduğunu belirtti.

Jagland’dan Türkiye’ye çağrı

AİHM’in bağlı bulunduğu Avrupa Konseyi’nin Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, yeni başvuruların sayısından duyduğu endişeyi dile getirdi ve “Tüm Türkler OHAL’de de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurma hakkına sahiptir” diye konuştu. Jagland, pazartesi günü Norveç Başbakanı Erna Solberg ile ortaklaşa yaptığı basın toplantısında Avrupa Konseyi’nin “tüm bu problemlerin nasıl çözülebileceğine dair” Türk hükümeti ile iletişim içerisinde olduğunu söyledi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, Türk kurumlarına Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine riayet etmeleri çağrısında bulundu. Jagland, aksi takdirde AİHM’de Türkiye aleyhinde açılan davaların sayısının ciddi bir biçimde artmaya devam edeceğini kaydetti.

Ankara, 15 Temmuz darbe girişimi sonucu OHAL kapsamında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) askıya almıştı. 15 Temmuz sonrası eğitim, medya, TSK, emniyet ve yargıda onbinlerce kamu personeli meslekten ihraç edilmiş yaklaşık 35 bin kişi de tutuklanmıştı.

 En son Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri ile HDP lider ve vekillerinin tutuklanması Avrupa’da büyük tepkilere neden olmuştu.

 

Share.

Bir Cevap Yazın