Danimarka’da 10 milyon nüfusa yetecek rüzgar enerjisi

0

Ülkenin elektrik ihtiyacının tamamını karşılayabilecek rüzgar enerjisi üreten Danimarka, 10 milyon haneye rüzgar enerjisiyle elektrik hizmeti verebilme potansiyeline geldi.

Verilere göre ülke 22 Şubat günü 97 Gigawatt-saat (GWh) rüzgar enerjisi üretti. Ülke bu enerjinin 70 GWh oranını kara rüzgarından, 27 GWh oranını ise deniz üzerinde kurduğu rüzgar santrallarından elde etti. Bir günde üretilen elektrik “ortalama 10 milyon hane halkına eşdeğer” güç olarak hesaplandı. Yani bu 5 milyon nüfuslu ülke bir günde 10 milyon eve yetecek kadar elektrik üretti.

WindEurope’ın günlük rüzgar aracı, aynı gün Avrupa elektrik talebinin yüzde 18,8’inin rüzgar enerjisi ile karşılandığını gösteriyor. Almanya, elektrik talebinin yüzde 52’sini rüzgardan karşılayarak Danimarka’nın ardından ikinci sırada yer aldı.

Danimarka her yıl rekor tazeliyor

Danimarka her yıl rüzgar enerjisinde kendi rekorunu tazeliyor. 2015, Danimarka’nın rüzgar enerjisi üretimi için son derece başarılı bir yıl oldu. Danimarka, 2015’te elektrik enerjisinin yüzde 42’sini rüzgardan üretti ve dünya rekorunu kırdı ve kendi 2014 rekorunu da tazeledi.

Rüzgar endüstrisinin başarısı ve büyümesi devam eden Danimarka, 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 50’sini yenilenebilir enerji ile üretme hedefine yaklaşmış bulunuyor.

Share.

Bir Cevap Yazın