Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleri durduruldu

0

Dünyaca ünlü otel rezervasyon portalı booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleri durduruldu. İstanbul 5’inci Asliye Ticaret Mahkemesi kararına gerekçe olarak “haksız rekabeti” gösterdi.

stanbul 5’inci Asliye Ticaret Mahkemesi, Booking.com adlı otel ve konaklama tesisleri rezervasyon portalının Türkiye’deki bütün faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi. Hollanda merkezli Booking.com BV adlı şirkete yönelik söz konusu dava, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından 2015 yılında açılmıştı.

TÜRSAB’dan Çarşamba günü yapılan yazılı açıklamada, mahkemenin booking.com BV adlı şirketin booking.com veya başka bir adres üzerinden “Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetlerin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar verdiği” belirtildi.

Açıklamada, mahkemenin kararına gerekçe olarak “haksız rekabeti” gösterdiği vurgulandı.

Açıklamada, TÜRSAB’ın Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusu sonucunda, booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı yaklaşık 2,5 milyon Türk Lirası idari para cezasına çarptırıldığı hatırlatıldı.

Hürriyet gazetesine açıklama yapan TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, booking.com üzerinden daha önce yapılan rezervasyonlarda herhangi bir sorun yaşanmayacağını dile getirdi.

© Deutsche Welle

Share.

Bir Cevap Yazın