AYM’nin bu kararıyla Türkiye’de iç hukuk tükendi: İhraç edilen memurlara AİHM yolu açıldı

0

Anayasa Mahkemesi CHP’li vekillerin KHK başvurusunu oy birliğiyle reddetti. Bu kararla Türkiye’de iç hukuk tükendiğinden ihraç edilen kamu emekçileri için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yolu açıldı.

H. BURAK ÖZ

Anayasa Mahkemesi, CHP’li vekillerin 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin iptaline ilişkin yaptığı başvuruyu reddetti. CHP’li Engin Altay, Levent Gök, Özgür Özel ve 129 milletvekilinin imzasıyla 25 Temmuz 2016’da çıkarılan KHK’nın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gidildi. Verilen dilekçeyle Jandarma Genel Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanması, askerlerin rütbe ve terfilerindeki değişikliğe ilişkin düzenlemeler olan KHK’nın iptali istendi. Anayasa Mahkemesi dün başvuruyu görüşerek karar bağladı. Kararda Anayasa Mahkemesi üyelerinin oy birliğiyle KHK konusunda, Türkeye’de en üst düzey mahkeme olan Anayasa Mahkemesi’nin yetkisiz olduğu hükme bağlandı.

Hukukçular bu kararın diğer KHK’lar için de geçerli olduğunu kaydederek, Türkiye’de iç hukukun böylelikle tükendiğini ve ihraç edilen memurlar için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurunun yolunu mecburen açtığını kaydetti.

Anayasa Mahkmesi Kararı

Kaynak: insanhaber.com

Share.

Bir Cevap Yazın