AİHM cezayı kesti: Türkiye, Eğitim-Sen’li 90 öğretmene tazminat ödeyecek

0

Eğitim-Sen’in 2010 yılında aldığı iş bırakma eylemine katılan 90 öğretmene Avcılar kaymakamlığı tarafından verilen disiplin cezaları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) döndü.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen) 2010 yılında aldığı iş bırakma eylemine katılan 90 öğretmene Avcılar kaymakamlığı tarafından verilen disiplin cezaları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) döndü. Türkiye, 153 bin lira tazminata mahkum edildi.

Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şubesi üyesi 90 öğretmen, sendikanın aldığı karar üzerine iş bırakma eylemine katılmıştı. Avcılar Kaymakamlığı ise eyleme katılan öğretmenlere disiplin cezası vermişti. Sendika bu karara itiraz etmiş ancak sonuç alamayınca AİHM’e başvurmuştu.

Türkiye tazminata mahkum edildi

Davayı görüşen AİHM, sendikal eyleme verilen cezayla eğitim emekçilerinin ‘sendikal örgütlenme haklarının ihlal edildiği’ ve bu ihlal karşısında etkili iç hukuk yolları bulunmadığı sonucuna vardı.

Mahkeme, devlet tarafından ceza verilen öğretmenlere toplam 153 bin lira tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi.

‘Hukuksuzluğa yol açanlar bunun hesabını verecek’

Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu Şube Başkanı Mehmet Emin Kırşanlıoğlu, son aylarda haksız ve hukuksuz bir şekilde hem kamu emekçilerine hem de Eğitim Sen üyelerine yönelik baskıların olduğunu, birçok Eğitim-Sen üyesinin sadece sendikal faaliyetleri nedeniyle cezalandırıldıklarını ve hatta bir kısmının meslekten ihraç edildiğini hatırlattı.

Kırşanlıoğlu, “Bu olay bir kez daha göstermiştir ki her türlü hukuksuz uygulamanın gelip dayandığı bir nokta var. Bu noktada hukuksuzluğa yol açanlar mutlaka bunun hesabını vermektedirler. Biz bu davada başından beri haklı olduğumuza inanıyorduk ve bu inancımız bugün olan bitenler karşısında da zerre kadar azalmamıştır. Sendikacılık suç değildir. Dün olduğu gibi bugün de haklıyız. Dünü kazandık, şimdi sıra bugünü ve yarını kazanmakta. Ne kadar üstümüze gelirlerse gelsinler, bilsinler ki boyun eğmeyiz ve mutlaka kazanacağız” dedi.

Kararın kendilerine ulaştığını ve AİHM kararında belirlenmiş olan tazminat tutarının hesaba yatırıldığını ifade eden Kırşanlıoğlu, toplam 153 bin TL tazminat aldıklarını ve bu tazminat bedelini hukuksuz karar vermiş olanlara rücu etme yoluna başvurabileceklerini söyledi.

RIFAT DOĞAN – rfatdogan@gmail.com

Kaynak: www.diken.com.tr/aihm-orgutlenme-hakki-ihlali-dedi-turkiye-egitim-senli-90-ogretmene-tazminat-odeyecek/

Share.

Bir Cevap Yazın