Açlık ve yoksulluk sınırı Memur-Sen Tarafından açıklandı

0

Düzenli olarak aylık yapılan açlık ve yoksulluk araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.516 TL, yoksulluk sınırı ise 4.303 TL olarak belirlendi.

GİYİM VE SAĞLIK ARTIK DAHA PAHALI

Ekim ayında Eylül ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 11,44’lük bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Eylül ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 34,57 artışla kazak (kadın), yüzde 29,06 kazak (erkek), yüzde 28,47 kazak (çocuk), yüzde 28,52 hırka (kadın), yüzde 28,41 artışla bot (kadın) madde fiyatları oldu.

Ekim ayında Eylül ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,56’lık bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 6,33 artışla numaralı gözlük cam ve çerçevesi, yüzde 1,46 azalışla laboratuvar tahlil ücretleri madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

TEMİZLİK MADDE FİYATLARI ARTTI

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,98’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Eylül ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 3,79 artışla misafir kolonyası, yüzde 2,97 artışla sabun madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 1,09 azalışla saç bakım ürünleri, yüzde 0,47 azalışla tuvalet kağıdı madde fiyatında düşüş olduğu tespit edildi.

HABERLEŞME VE ISINMA UCUZLADI

Ekim ayında Eylül ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,19’luk bir düşüş olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Eylül ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 6,59 artışla telefon yedek parçaları (sim kart, batarya) madde fiyatında olduğu gözlendi. Bununla birlikte haberleşme madde fiyatlarında Eylül ayına göre yüzde 5,12 azalışla telefon ekipmanları (telsiz, telefon, cep telefonu) madde fiyatında düşüş olduğu gözlemlendi.

Ekim ayında Eylül ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,49’lik bir düşüş gözlenirken; Ekim ayında Eylül ayına göre barınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,84’lik bir artış oldu.

ULAŞIM VE EĞİTİM-KÜLTÜR FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI

Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,71’lik bir artış olduğu belirlendi. Eylül ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 6,34 artışla LPG dolum ücreti, yüzde 5,31 mazot fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında yüzde 1,27 azalışla araba kiralama ücreti madde fiyatında düşüş olduğu tespit edildi.

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 1,01’lik bir düşüş oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Eylül ayına göre değişimin yüzde 5,77 artışla tiyatro, yüzde 5,25 fotoğraf makinesi madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 26,85 azalışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 16,68 azalışla yurt dışı bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 5,32 azalışla spor müsabakalarına giriş ücreti madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,47’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Eylül ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 1,64 artışla cam madde fiyatında olduğu gözlendi.

Share.

Bir Cevap Yazın