İki Lisan, İki İnsan!

0

En az bir yabancı dil öğrenmenin artık neredeyse şart olmaya başladığı şu günlerde, ekstra lisan öğrenmenin size başka avantajlar da sağladığını diliyor musunuz?

Dil yeteneği ölçümü, konuşma, yazma, dinleme ve okuma ile ölçülüyor. Bu yeteneklere nasıl kavuşuyoruz? Ya çocukluğumuzda iki dili birden öğreniyoruz ki, bu tipte lisan öğrenenlere Bileşik İki Dil Bilen (Compound Bilingual) deniyor. Ki bu yaştaki çocuklar dil öğrenirken beyinlerinin hem sağ hem de sol taraflarını kullanabiliyorlar. Daha sonra okulda öğrenen çocuklar ise daha çok sol beyinlerini kullanıp, ikinci dil için ikinci bir kavram şeklinde öğreniyorlar. Yetişkin halinde öğrenenler ise ikinci dili kendi lisanlarından filtreleyerek yeni dile uyum sağlıyorlar, bu da onların biraz daha zorlanmasına sebep oluyor.

Sonuçta ne zaman öğrenirseniz öğrenin faydalar herkes için aynı:

*İkinci lisan beyninizdeki gri maddeyi ve sinaptik aktiviteyi artırdığı için beyin hastalıklarına karşı direncinizi artırıyor.

*Yabancı dil konuşmanız Problem Çözme, Karar Verme merkezi olan Dorsalateral Prefrontal Korteskin daha fazla çalışmasına sebep olurken daha iyi kıvrak olmanıza zemin hazırlıyor.

Ne demiş büyüklerimiz? Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan! Hiç bir şey için geç kalmış sayılmazsınız…
(Daha fazla detay için aşağıdaki TED-Ed videosunu seyredebilirsiniz ama önce İngilizce öğrenmek şartıyla!)

iki dil

Kaynak: http://www.zihinselpazarlama.com/2015/07/06/iki-lisan-iki-insan/

Share.

Bir Cevap Yazın