600 kuruşluk Kahve Mc Donalds’a nasıl 480.000 USD’ye mal oldu

0

Bazı içeceklerin çok sıcak içilmesi tercih edilir. Genellikle kaynama derecesine yakın sıcaklıkta içilen bu içeceklerle, dikkat etmediğimiz zaman dilimizi yaktığımız çok olmuştur. Bu içecekler cildimize dökülürse hemen soğuk suyun altına tutarız yoksa yanık oluşur. Bu olayda da Mc Donald’s dan araba ile kahve alan 79 yaşında bir kadın (sürücü değil) 49 centlik kahveyi aldıktan sonra bacaklarının arasına koyar ve kapağını açıp içine şeker ve süttozu atmaya çalışır. O sırada dökülen kahve kadının bacak iç kısımlarında 3. dereceden yanığa yol açar. Hastaneye kaldırılan kadın 8 gün süre hastanede yatar ve 2 yıl boyunca çok sayıda deri yamalama ameliyatı geçirir. Bu işlemlere 20.000 USD harcayan kadına Mc Donald’sın önerdiği rakam 800 USD’dir.

Bu sırada Mc Donald’s dan verilen kahvenin ısısı 82-89 derecedir. Mc Donald’s aleyhine açılan tazminat davası sonuçlandığında 2.9 milyon USD tazminata karar verilir. Daha sonra bu rakam 480.000 USD’ye indirilir. O yıllarda Mc Donald’s bu parayı 8.5 saatte sattığı kahveden kazanmaktadır.

İşin ilginç yönü bu ilk olay değildir. Önceki 10 yıl içerisinde şirkete bu konuda 700 bildirim yapılmış ve değişik davalarda 500.000 USD’a varan paralar ödenmiştir. Ancak, kahve üreticilerinin sıcak ısılarda kahve aromasının daha iyi oluştuğu önerileri nedeni ile Mc Donald’s kahvesinin ısısı ile oynamamıştı.

Mahkeme sırasında Mc Donalds’ın bu sorunun farkında olduğu ancak bu riskin çok düşük olması nedeni ile tedbir almaya gerek duymadığı anlaşıldı. Mc Donald’s ın gösterdiği şahitlerin ifadelerinin de Mc Donald’s ın işine yaradığı pek söylenemez. Bu ifadeler arasında kadının yaşlı olduğu için dikkatsiz davrandığı, bu nedenle suçlu olduğu bile öne sürülmüştü.

Sonuçta kahvenin ısısının değiştirilip değiştirilmediği bilinmiyor ancak artık kahve bardaklarının üzerinde “çok sıcak dikkat” uyarısı yer almakta.

Kaynak: Kahve.gen.tr

Share.

Bir Cevap Yazın