Onu kendinize aşık edebilirsiniz

0

Evet, çünkü bilim dünyasının kafası aşk hakkında bizimki kadar karışık değil artık. Bütün dünyada ve özellikle Amerika’da bilim insanları ve iletişimciler uzun yıllardır aşkın doğası üzerine çalışıyor ve önemli sonuçlara ulaşıyorlar. Bekarlar kenti New York’ta cinsel yaşam ve ilişkiler üzerine keşifler yapan ’The Project’ grubunun eski direktörü ve iletişim eğitmeni Leil Lowndes’ın kitabı* da bu açıdan önemli. Kitaptan önce ülke çapında ’İnsanları kendinize nasıl aşık edersiniz?’ adlı bir seminer dizisi gerçekleştirerek kitapta sunduğu malzemeyi sınayan Lowndes, seçtiğiniz kişinin kalbini fethetmek için bilimsel araştırmalara, referanslara dayanan tam 85 taktik derlemiş.

Şu iki uyarıyı ise peşinen yapıyor: BİR Bu basit bir iş değil. İKİ Kendinizden çok şey vermeniz gerekebilir. Kitabın ciddiyeti de buradan rahatça anlaşılıyor, ’Hadi bebeğim git ve onu al, ne duruyorsun’u satmaya çalışmıyor çünkü. Aksine, ’Onu gerçekten çok istiyorsan kalbini fethetmen kesinlikle mümkün, beni izle’ diyor. Birlikte bazı bölümlere göz atalım, ne dersiniz:

AŞKI BULMAK NEDEN AT TİCARETİNE BENZER?
’Aşkın öz sermaye teorisi, takas ve piyasa değeriyle aynı sağlam ticari temellere dayanır. Tüm dünya genelinde insanlar, neyin değerli neyin değersiz olduğu konusunda hemfikirdirler. At ticareti aleminde ’üst sınıf şampiyonlar’ ve beygirler vardır. Atlar için yapılan açık arttırmalarda alıcılar zarif, yetenekli, iyi huylu ve hatta gösterişli olarak tasvir ettikleri özelliklerin arayışındadırlar. İnsanlar, aslında çok mu farklıdır?’ İyi soru. Kesinlikle, biz de prensipte aynı özelliklerin peşinde değil miyiz?

EGO MASAJI USTALIK GEREKTİREN ZOR BİR ZANAATTIR
’Batı dünyasında her kadının ve erkeğin paylaştığı bir görüş vardır: Ben faklıyım. Eşsizim. Özelim. Ve içimde eşsiz duygular barındırıyorum. Ve birçok insan kendini şuna inandırır: Bir gün, bir yerde karşıma birisi çıkacak. Bu kişi diğer sıradan kişilerden daha özel olduğumu fark edecek. O, beni ben olduğum için sevecek. Fiziksel güzelliğime ya da parama değil, bana, benim özüme aşık olacak. Yapmanız gereken, onu, bu kişi olduğunuza inandırmak.’

Çok detaylı ve açık bir şekilde anlatıyor ’oyun’un kurallarını Lowndes. Kazanmak için ihtiyacınız olan tüm taktikleri avucunuza sayıyor. Oyun, taktik filan deyince yüzünüz ekşidi değil mi? Ekşimesin. Doğal aşk ilişkilerinde çok mu farklı davranılıyor sanki? Farkında olarak ya da olmayarak küçük oyunlar oynamıyor muyuz hepimiz? Kalbinizi çalana kadar kırk takla atan sevgilinizi bir düşünün… Çoraplarını ısrarla koltuk minderine sıkıştıran şu adama dönüşeceğini biliyor muydunuz o günlerde? Ya da eşofmandan başka bir şey giymeye tövbeli gibi duran şu kadın mıydı kalbinizi çalan?

Sevilmek için çoğu kez ’rol’ yaptığımız tamamıyla gerçek. Daha iyi, daha uyumlu, daha zarif, daha olgun, daha bakımlı, daha zevkli, daha eğlenceli, daha seçici, daha ele avuca sığmaz, daha zor, daha güçlü, daha seksi, daha dengeli, daha güleç, daha varlıklı hatta daha medeni olduğunuza ikna etmeye çalıştığınız hiç olmadı mı onu?

AŞK OYUNU: TARİHİN EN ESKİ TİYATROSU
Bunu Lowndes değil ben söylüyorum. Dünya tarihi milyonlarca kırık kalp hikayesiyle doluyken neden hala bıkıp usanmada aşkın peşindeyiz? Bu da ayrı bir bilmece ya… Günü gelip biteceği en başından belli olan bu oyuna tekrar tekrar bunca hevesle katılıyoruz. Yaşadığımızı hissettiriyor diye herhalde ki; kanımızın akışını, kalbimizin atışını hızlandıran, bizi türlü sakarlığa, yüz kızarmasına, panik-atak nöbetlerine gark eden aşk karşısında, yenilmeye doymayan pehlivanlar gibiyiz. Lowndes’tan bir akçe daha, sonra bitiriyoruz:

’İnsanların kendilerinin en ideal yansımalarını gördükleri havuzlar, aşık oldukları erkeklerin ve kadınların gözleridir.’ Bu adam bu işi kesinlikle biliyor! Aşkın insanlığa sunulmuş en büyük havuz problemi olduğunun altını çiziyor, mutlu hafta sonları diliyorum.

(*) Leil Lowndes, İnsanları Kendinize Nasıl Âşık Edersiniz? – Kuzey Yay.

Yazar: Sevim Gözay
Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Share.

Bir Cevap Yazın